Türk halk oyunları üzerine yazılan kitap ve makaleler bibliyografyası
The bibliography of books and articles on Turkish folk dances
- Tez No: 778467
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN YONCALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmada son 20 yıl içerisinde Türk halk dansları (oyunları) üzerine yayınlanmış çalışmalar tespit edilip bunların analizi yapılarak, kültürel ve edebi zenginliğin ortaya konması amaçlanmıştır. Ayrıca Türk halk dansları (oyunları) ile ilgili eserleri ve bu anlamda yayınlanan çalışmaları derli toplu bir hâle getirerek bu alanda bundan sonra çalışma yapmak isteyen araştırmacıların işinin kolaylaştırmak da hedeflenen diğer amaçtır. Alanda gerçekleştirilen faaliyetlerin değerlendirilmesi ile gerçekleştirilecek bibliyografya çalışmasına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Alanda yapılan faaliyetlere yönelik yapılacak durum tespiti ile ilgili devlet kuruluşları ve özel teşebbüslere fikir ve yol göstermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to reveal the cultural and literary richness by identifying and analyzing the studies published on Turkish folk dances (dances) in the last 20 years. In addition, it is another aim to facilitate the work of researchers who want to work in this field by tidying up the works on Turkish folk dances (dances) and the studies published in this sense. It is aimed to contribute to the bibliography study to be carried out by evaluating the activities carried out in the field. It is aimed to provide ideas and guidance to state institutions and private enterprises regarding the due diligence of the activities in the field.