Batı düşüncesinde şüphecilik ve fideizm
Skepticism and fideism in Western thought
  1. Tez No: 778470
  2. Yazar: EMİNE GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAİT REÇBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Tez, iman, şüphe ve şüphecilik ilişkisinin, öncelikle felsefi ve dini şüphecilik çerçevesinde ele alındığı daha sonra ise bu ilişkinin Batı düşüncesinde yer alan belli başlı şüpheci fideist düşünürler açısından tarihsel ve felsefi temelde değerlendirildiği kapsamlı bir araştırmayı sunmaktadır. Bunu yaparken de iman, şüphe ve şüpheciliğin epistemik açıdan uyumlu olup olmadığı irdelenmektedir. Tez giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümü, iman ve şüphe ilişkisinin din felsefesindeki yerini ve önemini belirtip şüphecilik ve fideizm ilişkisinin neden Batı düşüncesi ile sınırlandırıldığını ortaya koymaktadır. Birinci bölüm, şüphecilik ve din ilişkisini ateizm, agnostisizm ve teizm üzerinden ele alarak dini şüphecilik bağlamında açıklık getirmektedir. İkinci bölüm, epistemik olmayan iman tutumlarından şüpheci fideizmin tarihsel olarak belli bir dönemde ortaya çıkmasına düşünsel anlamda zemin hazırlayan nedenler üzerinde durup, şüpheci fideist kabul edilen Erasmus, Montaigne, Bayle, Hume ve Kierkegaard gibi düşünürlerin iman ve şüpheci tutumları hakkındaki görüşlerine yer vermektedir. Üçüncü bölümde, iman, kesinlik ve şüphe ilişkisini epistemik temelde ele alıp; imanın, kişinin epistemik erişimine bağlı olarak kesinlik veya şüpheyle uyumlu olabileceği savunulmaktadır. Sonuçta, şüpheci fideizmdeki epistemik olmayan iman ile şüphecilik kendi içinde tutarlı görünmekle beraber yeterince samimi bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Doksastik iman modeline göre ise imanın aşırı şüphe ile uyumsuz olması şüpheci fideizmde bulunan imanın şüphecilik ile uyumlu bulunmamasıyla neticelenebilir.
Özet (Çeviri)
The thesis presents a comprehensive research about the relation of faith to doubt and skepticism. In so doing, it first discusses the philosophical and religious frame work of skepticism, and then evaluates the historical and philosophical context and motivation of some major skeptical fideist thinkers in Western thought, with a view to see if faith, doubt and skepticism are epistemically compatible. The thesis consists of an introduction, three main chapters and a conclusion. In the introduction the place and importance of the relationship between faith and doubt in the philosophy of religion is examined in the context of skepticism and fideism is limited to Western thought. The first chapter depicts the relationship between skepticism, religion and religious skepticism by examining atheism, agnosticism and theism. The second chapter focuses on the intellectual reasons that paved the way for the emergence of skeptical fideism, as a form of non-epistemic faith, by reference to the views of certain skeptical fideists such as Erasmus, Montaigne, Bayle, Hume and Kierkegaard. The third chapter, dealing with the relation between faith, certainty and doubt, argues that faith may be compatible with both certainty and doubt, depending on one's epistemic access. Thesis concludes that that while non-epistemic faith and skepticism in as exemplified in skeptical fideism seem to be internally consistent, this may still raise the sincerety required by faith. Given a doxastic model of faith model, where serious doubt is incompatible with the nature of faith, it seems that one may find the position of skeptical fideism somehow inconsistent.