The predictive role of childhood trauma, fear of negative evaluation and inferiority feeling on perfectionism among university students
Üniversite öğrencilerinde çocuklukçağı travması, olumsuz değerlendirilme korkusu ve yetersizlik duygusunun mükemmeliyetçilik üzerindeki yordayıcı rolü
- Tez No: 778471
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN KÖSE ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinin çocuklukçağı travması, yetersizlik duygusu ve olumsuz değerlendirilme korkularının mükemmeliyetçilik üzerindeki yordayıcı gücünü incelemektir. Araştırmaya Türkiye'de öğrenim gören 345 üniversite öğrencisi katılmıştır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Çocuklukçağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-33), Yetersizlik Duygusu Ölçeği (YDÖ), Olumsuz Değerlendirme Korkusu Ölçeği (ODKÖ) ve Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ) kullanılmıştır. Çalışmada üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik düzeylerinin cinsiyete göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla bağımsız gruplar t-testi yapılmıştır. Bağımlı değişken ve bağımsız değişkenler arası ilişkileri belirlemek için Pearson Korelasyon uygulanmıştır. Mükemmeliyetçilik düzeylerinin çocuklukçağı travması, yetersizlik duygusu ve olumsuz değerlendirilme korkusu tarafından nasıl yordandığının belirlenmesi amacıyla ise hiyerarşik regresyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, çocukluk çağı travması alt boyutu olan aşırı koruma/kontrol, yetersizlik duygusu alt boyutlarının ve olumsuz değerlendirilme korkusunun mükemmeliyetçiliği anlamlı düzeyde yordadığını göstermiştir. Üniversite öğrencilerinin mükemmeliyetçilik düzeyleri ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Araştırmanın bulguları ilgili literatüre göre tartışılmıştır. Son olarak araştırmanın sınırlılıkları ele alınmış ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive power of university students' childhood trauma, inferiority feeling and fear of negative evaluation on perfectionism. 345 university students studying in Turkey participated in the research. Personal information form prepared by the researcher, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Inferiority Feeling Scale (IFS), Brief Fear of Negative Evaluation Scale (BFNE), and Frost Multidimensional Perfectionism Scale (F-MPS) were used to collect data. In the study, an independent group t-test was conducted to determine whether the perfectionism levels of university students differ according to gender. Pearson Correlation was applied to determine the relationships between the dependent variable and independent variables. Hierarchical regression analysis was conducted to determine how perfectionism levels were predicted by childhood trauma, inferiority feeling, and fear of negative evaluation. The results showed that the sub-dimensions of childhood trauma- overprotection/ control, inferiority feeling, and fear of negative evaluation significantly predicted perfectionism. There was no significant difference between the perfectionism levels of university students and the gender variable. The findings of the study were discussed according to the relevant literature. Finally, the limitations of the research are discussed and suggestions for future research are presented.