Bağdatlı Rûhî Divanı bağlamlı dizin ve işlevsel sözlüğü
Concordance and functional dictionary of Baghdadi Rûhî's Divan
- Tez No: 778499
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI AKSOYAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1987
Özet
Bağlamlı dizin ve işlevsel sözlükler, bir edebî metni oluşturan sözcük ve ibarelerin temel ve mecaz anlamlarını bağlamlarına bağlı olarak ortaya koymayı amaçlar. Prof. Dr. İsmail Hakkı AKSOYAK tarafından yürütülen TEBDİZ projesi kapsamında hazırlanmış olan Bağdatlı Rûhî Divanı Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü'nde 16. yüzyıl şairlerinden Bağdatlı Rûhî'nin tek eseri olan Divan'ı ele alınmıştır. Tenkitli metni 2001 yılında Prof. Dr. Coşkun AK tarafından neşredilen Bağdatlı Rûhî Divanı'nda kullanılan kelime kadrosu detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu inceleme neticesinde Divan'da yer alan deyimler, atasözleri, ünlemler, ikilemeler, Arapça ve Farsça tamlamalar, dua sözleri, ayet, hadis ve kelamıkibarlar tespit edilerek yaklaşık 125.000 kelime ve ibare, metin içerisinde kazanmış olduğu anlamlarla birlikte belirtilmiştir. Ayrıca Bağdatlı Rûhî'nin hayatı, dinî-tasavvufî eğilimi, edebî kişiliği, Divan'da bahsi geçen tarihî hadiseler ve şahsiyetler, mitolojik unsurlar ile şehir isimleri de tezde ele alınan konular arasındadır. Bunların yanı sıra Bağdatlı Rûhî Divanı'nda nüshalara ve bağlama göre yeni okuma önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Concordance and functional dictionaries aim to reveal the basic and metaphorical meanings of words and phrases that make up a literary text, depending on their context.In this thesis, which was prepared within the scope of the TEBDİZ project carried out by Prof. Dr.İsmail Hakkı AKSOYAK, the only work of the 16th century poets, Baghdadi Ruhi, his Divan, was examined.The vocabulary used in the Baghdadi Ruhi Divan, whose critical edition was published by Prof. Dr. Coşkun AK in 2001, has been examined in detail.As a result of this examination, idioms, proverbs, exclamations, reduplications, Arabic and Persian phrases, prayer words, verses, hadiths and aphorisms in the Divan were determined, and a total of approximately 125.000 words and phrases were stated together with their meanings in the text.In addition, the life of Baghdadi Ruhi, his religious-mystical tendency, his literary personality, the historical events and personalities mentioned in the Divan, mythological elements and city names are among the topics examined in the thesis.In addition to these, new reading suggestions according to the copies and context were presented in the Ruhi Divan of Baghdadi.