أثر القصص القرآني في تنمية المدارك الفكرية والعقلية للإنسان سورة الكهف نموذجاً
Kuran hikâyelerinin insanın aklıyla fikri melekenin gelişmesine etkisi - Kehf Suresi örneğinde
  1. Tez No: 778498
  2. Yazar: HARİTH SAİF ALDEEN KHUDHU KHUDHUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kuran kıssasının incelenmesi önemli bir konudur. Çünkü Kuran kıssası insanların anlattığı hikayelerden farklıdır. Kuran'daki kıssanın çok açık bir amacı vardır. Bu amaç, insanı hayatta doğru yola yönlendirmede ortaya çıkar. Bu nedenle bu araştırmamda insan hayatı hakkında önemli bilgiler sunan, ayrıca birçok fikri ve eğitici anlamlar sağlayan Kehf Suresi kıssalarını inceledim. Bu araştırmamda Kur'an kıssasını düşünsel boyutlarıyla ele aldım. İlk olarak, düşüncenin hem insan yaşamında hem de toplumdaki önemini gösterdim. Ardından toplumların ilerlemesinde ve toplumsal bilincin oluşmasında düşüncenin rolüne değindim. Ayrıca Kuran'ın insanları düşünmeye çağırdığı ve tartışmayı yasakladığı konuları da araştırdım. Yukarıdakilere dayanarak, düşünme kavramını Kuran'ın bakış açısıyla açıkladım. Bu araştırma, Mağara Ehli'nin hikayesini ele almıştır. Bu araştırma, Ashab-ı Kehf'in konusunu ve onların dinlerini koruma arayışlarını ele almıştır. Bu araştırma aynı zamanda bu hikayenin toplum ve insan yaşamına etkisini de ele almıştır. Yine de İnsanların kafirler karşısında dinlerini nasıl koruduklarını, paranın insan psikolojisi üzerindeki etkisini, insanın öğretmenine karşı alçakgönüllülüğünde bilimin rolünü ve güç sahibi olmanın önemini açıklamıştır. Araştırmada ayrıca insanları düşünmeye motive eden ve gerçeğe ulaşmak için onları keşif yoluna yönlendiren yöntemlerden de bahsedildi. Araştırma, bu yöntemlerin iyi insanın kişiliğini oluşturmada önemli bir rolü olduğunu göstermiştir. Bu yöntemler diyalog, ikna, araştırma ve keşfetmeye odaklanır. Bu araştırma, Kehf Suresi'nin kıssalarını tanıtmayı ve bu kıssaların insanları olumlu düşünmeye yönlendirmedeki rolünü göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The study of the Quranic story is one of the important scientific topics. The story in the Qur'an is different from the human stories that people tell. The story in the Qur'an has a specific goal, and this goal is to guide people to the right path in this life. In this research, I studied the stories of Surat Al-Kahf, which presented important facts about human life. In this research, I studied the stories of Surat Al-Kahf, which presented important facts about human life, and carried valuable ideas to humanity. I studied the intellectual facts of the Qur'anic story. In the beginning I explained the importance of thinking in human life. I explained the role of correct thinking in the development of society and the creation of awareness in people. I also studied the topics that the Qur'an called people to think about, and the topics that it prevented them from discussing. Thus, I introduced the concept of thinking through the Qur'anic perspective. This study discussed the stories of Surat Al-Kahf. It showed people's efforts to preserve their religion. It showed the impact of the story on the lives of individuals and society today and how a person protects his faith in a time of trouble. This study provided an explanation of the impact of money on the human psyche, the role of science in the learner's humility to his teacher, and the importance of owning power. This study also talked about the methods that motivate people to think and guide them to search for the truth. The study showed that these methods have an important role in building the identity of a good person. These methods focus on dialogue, persuasion, research and exploration. This study aims to introduce the stories of Surat Al-Kahf, and to show the importance of these stories in creating awareness and thinking among people.