Essays on growth, structural change and taxation
Büyüme, yapısal değişim ve vergilendirme üzerine yazılar
  1. Tez No: 778502
  2. Yazar: FATMA KÜBRA HÖKE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KOYUNCU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez, ekonomilerin uzun vadeli dinamiklerini teorik ve ampirik araçlarla incelemektedir. Üç bölümden oluşmaktadır. Bölüm 1'de, 1980'lerden bu yana verilerde gözlemlediğimiz ABD ekonomisi için emek payının, yapısal değişimin, sabit maliyetlerin ve üretkenlik farklılığının evrimine dair kanıtlar sunuyoruz. Toplam işgücü payındaki düşüşün en önemli kısmını, artan sabit maliyet ve Total-Faktör-Verimlilik (TFV) büyümesinde firmalar arası dağılımlı model açıklamaktadır. Modelin karşı olgusal simülasyonları, emek yoğun ve sermaye yoğun sektörlerin emek paylarındaki farklılaşmanın, iki sektörün TFV büyümesinin standart sapması arasındaki farktan kaynaklanabileceğini göstermektedir. Bölüm 2, 1973 ve 2015 yılları arasındaki yıllık verileri kullanarak on bir OECD ülkesi için bir Panel Yapısal VAR modeli tahmin etmektedir. İlk olarak ekonomik faaliyete dışsal olan kurumlar vergisi oranına kalıcı bir şok tespit ediyoruz. Sonuçlarımız, kurumsal gelir vergisindeki bir kesintinin, tüm örnek için çalışma saati ve toplam çıktıyı olumlu etkilediğini göstermektedir. OECD ülkelerinde kurumlar vergisi son kırk yılda neredeyse yarı yarıya azaltılmış olsa da, düşüşün etkileri iki ülke grubu arasında oldukça farklıdır. Bölüm 3'te, Türkiye'de 2011 yılında uygulanan vergi affının firmaların istihdamı ve net satışları üzerindeki etkisini araştırmak için Farklardaki Fark metodolojisini kullanıyoruz. Sonuçlar, vergi affının af öncesi vergi borcu olan firmaların istihdamını ve net satışlarını önemli ölçüde ve olumsuz etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines economies' long-run dynamics with theoretical and empirical tools. It is composed of three chapters. In Chapter 1, we provide evidence for the labor share, structural change, fixed costs, and productivity divergence for the US economy that we observe in the data. The theoretical model with increasing fixed cost and dispersion in TFP growth across firms explains the most significant part of the decrease in aggregate labor share. The differentiation in labor shares of the two sectors can also stem from the difference in the standard deviation of TFP growth. In Chapter 2, we estimate a panel Structural VAR model for eleven OECD countries using yearly data between 1973 and 2015. We identify a permanent shock to the corporate income tax rate, which is exogenous to economic activity. Our results show that a cut in corporate income taxation positively influences hours worked and aggregate output for the whole sample. While corporate taxation has been almost halved in OECD countries over the last four decades, the effects of its decline are quite distinct between the two groups of countries. In Chapter 3, we investigate the effect of tax amnesty on the firm dynamics. We use the Difference in Differences (DiD) model to investigate the impact of the tax amnesty in 2011 in Turkey on firms' employment and net sales. The results show that tax amnesty significantly and negatively impacts the employment and net sales of firms that have tax debt before the amnesty.