Remaking of mythography: Feminist reconstruction of knowledge incontemporary women's narratives
- Tez No: 778514
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN YILDIRIM KOYUNCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışma, çağdaş kadın yazarlar Margaret Atwood ve Jeanette Winterson'ın mitografilerine odaklanmaktadır. Bu yazarlar, daha önce görmezden gelinen, değersizleştirilen ve marjinalize edilen karakterlerin hikayelerini anlatarak, deneyimlerine sahip çıkarak ve onları anlatılarının merkezine yerleştirerek, egemen mitleri yeniden yaratmak ve nihayetinde sadece kadın değil, aynı zamanda erkek deneyimi hakkında bilgimizi yeniden inşa eden, yeni anlamlar, varyasyonlar ve kalıplar sağlayan alternatif metinsel politikalar sunmayı amaçlamışlardır. Bu yazarlar eserlerinde ataerkil mitleri sorgulayarak ve yeniden değerlendirerek, Batı Edebiyatının temelini ve ataerkil sistemin bilinçaltını oluşturan bu mitleri yeniden yazmışlar ve bu egemen anlatılara alternatif bir anlatı geleneği oluşturmuşlardır. Bu yeniden yapılanmanın feminist bir bilgi birikimini gündeme getirip getirmediği feminist epistemolojik yaklaşımlar aracılığıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the mythography of contemporary women writers Margaret Atwood and Jeanette Winterson. These writers not only challenge, question, and revise androcentric nature of myths in their work, but they also intend to provide alternatives to the canonical discourses of myths that constitute Western literary heritage. Their remaking reclaims the voices of the previously silenced and marginalized discourses. By narrating the previously ignored stories of the epistemically marginalized characters, claiming their experiences, and situating them at the center of their narratives, these writers present alternative textual politics to remake the prevailing myths as well as invest them with new meanings, variations and patterns that ultimately provide us with new knowledge about not only female but also male experience. The primary purpose of this study is to elucidate how contemporary writers Margaret Atwood and Jeanette Winterson, through their remaking of mythography, invest myths with new meanings and new ways of knowing in light of theories of feminist epistemology.