The effect of perceived leadership style and emotional intelligence on employee psychological well-being
Algılanan liderlik stili ve duygusal zekanın çalışanların üzerindeki psikolojik etkisi
  1. Tez No: 778513
  2. Yazar: MUHABBET KADİRİ
  3. Danışmanlar: DR. İBRAHİM AYHAN TON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, İşletme, Psychology, Sociology, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş İdaresi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, algılanan liderlik stilinin ve algılanan duygusal zekanın çalışanlar üzerindeki psikolojik etkisine bakmaktır. Çalışmaya katılan beyaz yaka çalışanların liderlerini düşünerek Çoklu Liderlik Anketi ve Wong ve Law Duygusal Zeka Ölçeğini doldurmaları, aynı zamanda çalışanların psikolojik iyilik hallerini değerlendirmek için Ryff Psikolojik İyi Olma anketini doldurmaları istenmiştir. Yapılan geçerlilik, güvenilirlik ve korelasyon analizleri sonucunda algılanan dönüşümcü liderlik stili ve algılanan emosyonel zekanın, psikolojik iyi oluş ile pozitif korele olduğu görülmüştür. Aynı zamanda algınanan dönüşümcü liderlik stili ve algılanan emosyonel zekanın çalışanların psikolojisi üzerinde pozitif anlamlı etkisinin olduğu saptanmıştır. Dönüşümcü liderliğin sonuçlarının aksine, algılanan işlemsel liderliğin ise negatif etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to look at the psychological effects of the perceived leadership style and perceived emotional intelligence on employees. White-collar employees participating in the study were asked to fill out Multifactor Leadership Scale 5X and Wong and Low Emotional Intelligence Scale considering their leader, and to fill out the Ryff Psychological Well-Being questionnaire to evaluate their own psychological well-being. As a result of the validity, reliability and correlation analyzes, it was seen that the perceived transformational leadership style and perceived emotional intelligence were positively correlated with employee psychological well-being. At the same time, it was determined that the perceived transformational leadership style and perceived emotional intelligence had a positive and significant effect on the psychology of the employee. Contrary to the results of transformational leadership, perceived transactional leadership style had a negative effect on employee psychological well-being.