Between belonging and otherness: The remaking of Vanlı identity through migration
Aidiyet ile ötekilik arasında: Vanlı kimliğinin göç ile yeniden inşası
- Tez No: 958377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tez, Vanlı kimliğinin farklı karşılaşmalarla nasıl şekillendiğini ve inşa edildiğini incelemektedir; özellikle Hakkari ve İran'dan gelen göçlerin etkisine odaklanarak, bu karşılaşmaların aidiyete dair kolektif imgeyi nasıl şekillendirdiğini araştırmaktadır. Bu çalışma, sınır bölgelerinde kimlik inşasına dair mevcut literatürle eleştirel analiz sağlayarak, ve hem bölgeye hem de Türkiye'ye dair daha önce yapılmış çalışmaları analiz edecektir. Ayrıca, bu çalışma Kürt nüfusunun yoğunlukta olduğu bir şehre gerçekleşen Kürt göçünü ve bu göç üzerinden kimliğin nasıl şekillendiğini inceleyerek literatüre katkıda bulunacaktır. Van'da yürütülen saha çalışması kapsamında sekiz yarı yapılandırılmış görüşme ve bir odak grup, Ernest Laclau ve Chantal Mouffe tarafından geliştirilen Post-Marksist Söylem Teorisi kullanılarak analiz edilecektir. Bu tez, Van'ın modernlik ile muhafazakârlık arasında konumlanışını incelemektedir. Bu çalışma, Hakkarililerle yaşanan karşılaşmaların özellikle Kürt kimliği üzerinde etkili olduğunu, İranlılarla yaşanan karşılaşmaların ise Vanlı kimliğinin muhafazakârlık ekseninde yeniden kurgulanmasına yol açtığını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the Vanlı identity is shaped and constructed through various encounters, with a particular focus on the impact of migrations from Hakkari and Iran, and explores how these encounters continually reshape the collective image of belonging. This work aims to critically engage with the existing literature on identity and boundary-making in borderlands, as well as to analyze previous research on the region and Türkiye. Additionally, this work contributes to the existing literature by analyzing migration from one predominantly Kurdish city to another. The fieldwork conducted in Van, which consists of eight semi-structured interviews and one focus group discussion, will be analyzed using the Post-Marxist Discourse Theory developed by Ernest Laclau and Chantal Mouffe. This thesis explores how Van is situated between modernity and conservatism, and investigates the transformation in the performance of Kurdish identity following the arrival of migrants from Hakkari and Iran, as well as the impact of these encounters on the construction of Vanlı identity. This study emphasizes that encounters with people from Hakkari particularly impact Kurdish identity of Van Kurds, while encounters with Iranians lead to a rearticulation of Vanlı identity through the lens of conservatism.