Vakıf üniversitelerindeki performans değerlendirme uygulamalarının öğretim elemanlarının bilimsel faaliyetleri üzerine etkisi
The effect of performance evaluation practices in foundation universities on instructors' scientific activities
  1. Tez No: 778515
  2. Yazar: TURAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ŞAFAK EYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde hızla değişen ve gelişen dünyada işletmeler değişen ve gelişen bu şartlar karşısında en önemli kaynakları olan insanı en iyi şekilde değerlendirme çalışmaları önem kazanmıştır. İnsan kaynakları yönetimi konusunda yeni gelişmelere ayak uydurmak isteyen işletmeler yeni stratejiler geliştirmekte yeni kalite ve yönetim sistemlerini örgütlerinde uygulamaya çalışmaktadırlar. İnsan kaynakları yönetimi fonksiyonlarından olan performans değerleme sistemi hem iş görenler hem örgütler hem de ülke üretimi açısından büyük öneme sahiptir. Bu kavramla bağlantılı olarak performans yönetim sistemi sadece geçmişte gösterilen performansın seviyesini ortaya çıkarmak değil, kişi ve kurumların geleceğe dönük potansiyel performanslarını da belirtmek, uygun motivasyon ve yönlendirmelerle gelecekteki performanslarını da belirlemek uygun motivasyon ve yönlendirmelerle gelecekteki performanslarını proaktif yaklaşımla yükseltmektir. Bu nedenle, performans değerleme, performans yönetim sisteminin bir aşaması olarak düşünülmelidir. Bu çalışma; performans değerleme kavramını, performans değerleme sistemini teorik olarak değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada vakıf üniversitesinde uygulanan performans değerleme sisteminin akademik çalışmalara etkisi araştırmıştır. Araştırma sonucunda akademik personelin akademik olarak performansının ölçülmesinin akademik personelin bilimsel faaliyetlere olumlu yönde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's rapidly changing and developing world, it has gained importance to evaluate the human being, who is the most important resource, in the face of these changing and developing conditions. Businesses that want to keep up with new developments in human resources management are trying to develop new strategies and apply new quality and management systems in their organizations. The performance evaluation system, which is one of the human resources management functions, is of great importance in terms of both employees, organizations and country production. In connection with this concept, the performance management system is not only to reveal the level of performance in the past, but also to indicate the potential performances of individuals and institutions for the future, to determine their future performance with appropriate motivation and guidance, and to increase their future performance with a proactive approach with appropriate motivation and guidance. Therefore, performance evaluation should be considered as a stage of the performance management system. This work was carried out in order to theoretically evaluate the performance concept, performance evaluation system. In this study, the effect of the performance evaluation system applied in a foundation university on academic studies was investigated. As a result of the research, it has been determined that measuring the academic performance of the academic staff has a positive effect on the scientific activities of the academic staff.