İnşaat sektöründe veri madenciliği yönteminin kullanabilirliğine yönelik bir deneme
An experiment on the usage of data mining method in the construction industry
  1. Tez No: 778545
  2. Yazar: EDA GÜLPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP YEŞİM İLERİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Veriler arası örüntüler kurularak bilgi çıkarma sürecinde faydalanılan veri madenciliği büyük boyutlu verileri baz alarak yapılan bir analiz yöntemidir. Bu büyük boyutlu verilerden referans alınarak çıkarılan bilgilerin inşaat sektörüne katkı sağlaması için tez çalışmasında kaynak olarak enerji etkin yapı tasarım derecelendirme sistemlerinden marka değeri diğer sertifika sistemlerine göre daha yüksek olan LEED sertifikası kazanmış projeler seçilmiştir. Enerji korunumunu esas alan bu sertifika sistemine uygulanan veri madenciliği yöntemi ile ulaşılmak istenen amaç, veri madenciliği sonucu ortaya çıkan bilgilerin mimarlık literatürüne katkı sağlamasıdır. Bu kapsamda 2015 yılı itibari ile uygulanmaya başlayan LEED Building Design and Construction: New Construction v4 versiyonlu 849 adet projeye veri madenciliği yöntemi uygulanıp, 3 aşamalı bir araştırma yürütülmüştür. Bunlardan ilki birliktelik kuralı yöntemi ile LEED kredileri arasındaki beraberlik durumu incelenmesidir. Bu bağlamda en fazla ilişki, çevreleyen alanların yoğunluğu ve farklı kullanımlar kredisi ile yüksek öncelikli alanlar kredisinin, otopark alanlarının azaltılması kredisi ile beraberliğinde bulunmuştur. İkinci adım LEED kredileri ile iklim ölçeğinde günlük sıcaklık farkı ve yağış ilişkisini inceleyen araştırmadır. İklim verileri üzerinden değerlendirme yapılırken sıcaklık verileri referans alınarak yapılan analizde en fazla ilişki bina dışı su kullanımının azaltılması kredisi ile bulunurken; yağış verileri referans alındığında en fazla ilişki bina ürün beyanı ve optimizasyon-çevresel ürün beyanları kredisi ile bulunmuştur. Son adım ise ülkelerin ekonomik gelişmişlik durumlarını LEED kategori kullanımları üzerinden inceleyen araştırma olmuştur. Bu bağlamda da en fazla ilişkili kategori malzeme ve kaynaklar kategorisi olarak bulunmuştur. Ülkelerin gelir düzeyleri arttıkça malzeme ve kaynaklar kategorisinden aldıkları puan ortalamalarında artış görülmüştür. Sonuç olarak bu 3 aşamalı araştırmanın karşılaştırmalı sonuçlarına yer verilerek birbirleriyle olan ilişkilerinin varlığı sorgulanmıştır. Yapıların bulunduğu konumda mimari tasarım tutumları iklim girdilerine göre şekillenirken ülkelerin ekonomik gelişmişlik düzeyleriyle olan ilişkilerinde farklı örüntüler ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu bilgiler gelecekte yapılacak yapılar için karar verme aşamasında referans olup inşaat sektörü için performans artırmaya fayda sağlarken, mimarlara ve paydaşlarına daha etkin kararlar almalarında farkındalık yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
Data mining, which is used in the process of extracting information by establishing patterns between data, is an analysis method based on large-scale data. In order for the information extracted from these large-scale data to contribute to the construction industry, projects that have gained LEED certificate, which have a higher brand value than other green building certification systems, were selected as a source in the thesis study. The aim to be achieved with the data mining method applied to this certificate system, which is based on energy conservation, is to contribute to the architectural literature of the information obtained as a result of data mining. In this context, data mining method was applied to 849 projects with LEED Building Design and Construction: New Construction v4 version, which started to be implemented as of 2015, and a 3-stage research was carried out. The first of these is to examine the tie situation between the association rule method and LEED credits. In this context, the highest correlation was found with the density of the surrounding areas and the different uses loan and the high priority areas loan with the parking lot reduction loan. The second step is the research that examines the relationship between LEED credits and the diurnal temperature range and precipitation in the climate scale. In the analysis made by taking the temperature data as a reference while evaluating the climate data, the highest correlation was found with the outdoor water use reduction credit; When precipitation data is taken as reference, the highest correlation was found with building product declaration and optimization-environmental product declarations credit. The last step was the research that examined the economic development status of countries through the use of LEED categories. In this context, the most related category was found to be the material and resources category. As the income levels of the countries increased, there was an increase in the average scores they got from the materials and resources category. As a result, the comparative results of this 3-stage research were included and the existence of their relations with each other was questioned. While the architectural design attitudes are shaped according to the climate inputs in the location of the buildings, different patterns emerge in the relations of the countries with the economic development levels. This information will be a reference in the decision-making process for the buildings to be built in the future and will benefit the construction industry to increase performance, while raising awareness for architects and their stakeholders in making more effective decisions.