İn vitro koşullarda yetiştirilen biberde eksojen kalsiyum uygulamasının kuraklık stresi zararlarını azaltma üzerine etkisi
The effect of exogenous calcium application on reducing drought stress damages in pepper grown in in vitro conditions
- Tez No: 778546
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ TÜRKYILMAZ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmada kullanılan Capsicum annum L. özellikle gıda ve ilaç sanayiindeki kullanımlarıyla ülke ekonomisi için önemli bir türdür. Hilvan ve İnan (Capsicum annuum L.) biber çeşitlerine ait tohumlar % 3 sakkaroz ile % 0,7 agar ilave edilmiş MS temel besi ortamına ekilmiştir. Kuraklık stresi oluşturmak için Polietilen glikol (3 g.L-1 PEG) ve/veya farklı konsantrasyonlarda kalsiyum (330 mg.L-1 CaCl) uygulanmıştır. 16 saat aydınlık/8 saat karanlık fotoperiyot, 25±2 0C sıcaklık ve % 45 nem koşullarında bitki büyütme odasında çimlenme ve fide gelişimine bırakılmıştır. 5. hafta sonunda fideler tesadüfî bloklar deneme desenine göre hasat edilerek fidelerde morfolojik ölçümler yapılmış (kök-sürgün uzunluğu, taze ve kuru ağırlığı) ve fizyolojik-biyokimyasal analizler (fotosentetik pigment madde, toplam protein, toplam fenolik madde, MDA, prolin miktarları ve antioksidan aktiviteleri) gerçekleştirilmiştir. Kuraklık stresinin her iki bitki çeşidini negatif yönde etkilediği, eksojen kalsiyum uygulamalarıyla bu etkinin hafiflediği tespit edilmiştir. Özellikle düşük konsantrasyonlu eksojen kalsiyum uygulamalarının su eksikliği koşullarında bitki yetiştirmede kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Capsicum annum L. used in the study is an important species for the country and world economy, especially with its use in the food and pharmaceutical industry. The seeds of Hilvan and Inan (Capsicum annuum L.) pepper cultivars were sown on MS basic medium with 3% sucrose and 0.7% agar added. Polyethylene glycol (3 g.L-1 PEG) and/or calcium (330 mg.L-1 CaCl2) at different concentrations were applied to create drought stress. It was left to germination and seedling development in the plant growth room at 16 hours light/8 hours dark photoperiod, 25±2 0C temperature, and 45% humidity conditions. At the end of the 5th week, the seedlings were harvested according to the randomized blocks trial design, morphological measurements (root-shoot length, fresh and dry weight) and physiological-biochemical analyzes (photosynthetic pigment substance, total protein, total phenolic substance, MDA, proline amounts and antioxidant activities) were performed on the seedlings. It has been determined that drought stress affects both plant varieties negatively, and this effect is alleviated by exogenous calcium applications. It suggests that especially low-concentration exogenous calcium applications can be used in plant cultivation under water deficiency conditions.