Radikal retropubik prostatektomi uygulanmış hastaların onkolojik ve fonksiyonel sonuçları
- Tez No: 778561
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT ALTINEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
AMAÇ: Klinik lokal evre prostat kanseri nedeniyle Radikal Retropubik Prostatektomi yaptığımız hastalarda geç dönem komplikasyonlarından impotans ve inkontinans oranlarını değerlendirmek, bu komplikasyonların hastaların hayat kalitesi üzerine etkisini belirlemek ve ameliyatın onkolojik sonuçlarını incelemektir. MATERYAL VE METOT: Şubat 2003 ve Şubat 2008 tarihleri arasında kliniğimizde 160 hastaya lokalize Prostat Kanseri tanısıyla Radikal Retropubik Prostatektomi ( RRP ) operasyonu uygulandı. Çalışmaya dahil edilen 55 hastanın preoperatif PSA değerleri, postoperatif patolojik evreleri ve cerrahi sınır durumları kayıt edildi. Postoperatif takipleri sırasında görüşmeye çağırılan hastaların kontinans durumları sorgulandı, erektil disfonksiyon durumları IIEF-5 (Uluslararası Cinsel İşlev İndeksi ) formu doldurularak değerlendirildi. Hastaların onkolojik durumlarının değerlendirilmesi amacıyla PSA değerleri çalışıldı. Hasta grubunun sağ kalım durumunun belirlenmesinde Kaplan – Meier yöntemi kullanıldı. BULGULAR: Hastaların operasyon tarihindeki ortalama yaşı 63,25 ± 5,15 yıl, tanı konulduğundaki ortalama PSA değerleri 9,13 ( 72,97 – 3,64 ) ng/ml olarak hesaplandı. Ortalama takip süresi 35, 41 ( 78,26–6,23 ) ay olarak bulundu. Erektil fonksiyon değerlendirilmesinde 44 hastanın 34 „ ünde ( %77,27 ) şiddetli E.D, 6 „ sında ( %13,62 ) orta şiddette E.D, 3 „ ünde ( %6,81 ) hafif-orta E.D saptanırken 1 hastada ( %2,3 ) hafif derecede E.D saptandı. 51 hastanın sorgulanmasında 26 tanesinin ( %50,96 ) hiçbir şekilde idrar kaçırmadığı, 16 tanesinin ( %31,36 ) stres tipi, 2 tanesinin ( %3,92 ) urge tipi, 5 tanesinin ( %9,84 ) stres ve urge tipi inkontinans tarif ettiği, 2 hastanın ( %3,92 ) ise total inkontinan olduğu belirlendi. Biyokimyasal nüks için eşik değer olarak 0,2 ng/ml eşik değeri kabul edildi ve bu değerin üzerinde PSA saptanan hastalarda biyokimyasal nüks olduğu kabul edildi. Toplam 52 hastadan PSA için örnek alındı ve sonuçta 3 ( %5,77 ) hastada biyokimyasal nüks tespit edildi. Opere edilen hastaların patoloji piyeslerinin incelenmesi sonucunda; 9 hastada ( %16,4 ) cerrahi sınır pozitifliği saptandı. Bu sınır bölgelerinin lokalizasyonu 6 hastada ( %66,61) apeks, 1 hastada ( %11,13 ) mesane boynu, 2 hastada ( %22,26 ) ise diğer bölgeler şeklide saptandı. Hastaların sağ kalım oranları ise; genel sağ kalım oranı %94,54 (3 hasta ) , hastalığa bağlı sağ kalım oranı %98,18 ( 1 hasta ) olarak bulundu. SONUÇ: Kliniğimizde uygulanan RRP operasyonları değerlendirildiğinde; erektil disfonksiyon ve total inkontinans oranlarının yapılmış olan benzer çalışmalarla uyumlu olduğunu düşünüyoruz. Hastalığa bağlı sağ kalım oranlarının ve biyokimyasal nüks oranlarının daha sağlıklı değerlendirilebilmesi için daha uzun takip sürelerine gerek duyulduğunu düşünmekteyiz. Cerrahi sınır durumu benzer çalışmalarla kıyaslandığında yüksek olup, cerrahi tecrübemizin arttıkça daha düşük oranlara ulaşabileceğimiz kanısındayız
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Our objective is to report the oncologic results, erectile disfunction and incontinence rates in patients who had undergone radical retropubic prostatectomy for clinically localized prostate cancer in our institute. MATERIALS AND METHODS: Between February 2003 and February 2008 160 patients had undergone radical retropubic prostatectomy for clinically localized prostate cancer in our institute. 55 of these patients had been enrolled in our study. Preoperative PSA levels, postoperative pathological outcomes and surgical margin status of these patients were noted. These patients invited to the hospital for a visit. The potency rates were evaluated with IIEF-5 form (International Index of Erectile Function -5). The continence status was asked to the patients one by one. The new PSA levels were noted. Kaplan – Meier method was used to determine the overall survival and disease specific survival rates. RESULTS: Average patient age was 63,25 ± 5,15 years and average preoperative PSA level was 9,13 ( 72,97 – 3,64 ) ng/ml. Average follow up time was 35,41 ( 78,26–6,23) months.34 of the 44 patients ( %77,27 ) had severe erectile disfunction, 6 patients had ( %13,62 ) mild E.D, 3 patients had ( %6,81 ) mild to moderate E.D and one patient ( %2,3 ) had moderate E.D. While 26 patients ( %50,96 ) didn‟t suffer from any kind of incontinence, 16 patients ( %31,36 ) were suffering from stress incontinence, 2 patients ( %3,92 ) were suffering from urge incontinence, 5 patients ( %9,84 ) were suffering from urge and stress incontinence, 2 patients ( %3,92 ) were suffering from total incontinence. The PSA level of 0,2ng/ml was accepted as the cut – off level for biochemical failure. Biochemical failure was observed in 3 patients ( % 5,77 ). According to the postoperative pathological outcomes positive surgical margin was observed in 9 patients ( %16,4 ). Surgical margin was positive at apex in 6 patients ( %66,61), at bladder neck in 1 patient ( % 11,13 ) and other anatomical localization in 2 patients ( %22,26 ).The overall survival and disease specific survival rates were %94,54 (3 patients ) and %98,18 (1 patients) respectively. CONCLUSIONS: Erectile disfunction rates and incontinence rates in patients who had undergone radical retropubic prostatectomy in our institute overlap to the similar studies that had been carried out previously. A longer follow up time seems to be necessary to evaluate the biochemical failure rates, the overall survival and disease specific survival rates. The rate of positive surgical margin is found slightly higher than the similar studies