Ruhsal liderliğin örgütsel sinizm ve örgütsel sadakate etkisi
The effect of spiritual leadership on organizational cynicism and organizational loyalty
- Tez No: 778562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Yaşanan rekabet süreci ile birlikte önem arz eden insan kaynağının verimlilikteki etkisinin ön plana çıkması liderlik kavramını daha önemli bir hale getirmiştir. Bu nedenle yönetim alanında birçok yönden ele alınan emek faktörü günümüzde manevi ve ahlaki değerler açısından da ele alınarak akademik çalışmalarda sıkça yer alan konular haline gelmiştir. Ancak günümüze değin uygulanan liderlik yaklaşımlarında genel olarak çalışanların manevi yani ruhsal yönünün eksik bırakıldığı görülmektedir Kişinin kendisini ve diğerlerini içten güdülemesi için gerekli olan değerler, tutumlar ve davranışlar olarak ifade edilen ruhsal liderlik, örgütlerde çalışan işgörenlerin bu anlamdaki eksikliklerini gidererek ruhsal ve psikolojik yönden ortaya çıkan ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflemektedir. Zamanlarının büyük çoğunluğunu işyerlerinde geçirmekte olan işgörenlerin diğer ihtiyaçlarının yanında bu duygularınında ele alınarak yönetilmesi ve yönlendirilmesi personelin kurumlarına karşı olan düşüncelerini de etkilemektedir. Yönetsel anlayış ve örgütsel politikaların bir eseri olan örgütsel kültür, çalışanların örgüt ve yöneticilerine karşı olan tutum ve davranışlarına yansımakta, olumsuzluk durumunda iş arkadaşları ve yöneticilerine karşı sinik bir düşüncenin yanında aynı zamanda güvensizliğin oluşmasına neden olmaktadır. Buna karşın yöneticilerdeki olumlu davranışlar ise çalışanları sinik davranışlardan ziyade etkin ve verimli çalışan sadık çalışanlar haline dönüştürmektedir. Bu amaçtan hareketle ele alınan çalışmada değişkenler arasında herhangi bir etkinin olup olmadığını belirlemek için Kars İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı faaliyet gösteren özel sektöre ait okullardaki çalışanlar örneklem alınarak çalışma yürütülmüştür. Kolayda örneklem yönteminin kullanıldığı çalışmada veriler anket tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiş, amaca ulaşmaya yönelik oluşturulan hipotezler, korelasyon ve yapısal eşitlik modeli ile test edilmiş, sonuçlar bu doğrultuda yorumlanmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgularda, ruhsal liderlik ile örgütsel sinizm arasında negatif bir etki söz konusu olurken, ruhsal liderlik ile örgütsel sadakat arasında pozitif yönlü bir etkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The fact that the impact of human resources on productivity, which is important with the competitive process, has come to the fore, has made the concept of leadership more important. For this reason, the labor factor, which is discussed in many ways in the field of management, has become a frequent subject in academic studies by considering it in terms of moral and moral values. However, in the leadership approaches applied to date, Spiritual leadership, which is expressed as the values, attitudes and behaviors necessary for the inner motivation of the individual and others, aims to meet the spiritual and psychological needs of the employees working in organizations. The management and direction of the employees, who spend most of their time in their workplaces, also affects the thoughts of the personnel towards their institutions by considering these feelings as well as their other needs. Organizational culture, which is a product of managerial understanding and organizational policies, is reflected in the attitudes and behaviors of employees towards the organization and their managers, and in case of negativity, it causes a cynical thought towards their colleagues and managers, as well as causing distrust. Besides that, positive behaviors of managers turn employees into loyal employees who work effectively and efficiently rather than cynical behaviors. For this purpose, the study was carried out by taking the sample of the employees in the private sector schools operating under the Kars Provincial Directorate of National Education in order to determine whether there is any effect between the variables in the study. In the study in which the convenience sampling method was used, the data were obtained by using the survey technique. The data obtained were analyzed using SPSS and AMOS programs, the hypotheses created to reach the goal were tested with correlation and structural equation modeling, and the results were interpreted accordingly. In the findings obtained as a result of the analysis, it was seen that there was a negative effect between spiritual leadership and organizational cynicism, while there was a positive effect between spiritual leadership and organizational obedience