Aging heat treatment of additive manufacturing maraging steels in nitrogen containing atmospheres
Eklemeli imalat maraging çeliklerinin azot içeren atmosferdeki ısıl işlemi
  1. Tez No: 778578
  2. Yazar: DERYA ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR ERTUĞRUL, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Eklemeli İmalat (Eİ), geleneksel olarak bilinen ve kullanılan imalat yöntemleri ile elde edilemeyen karmaşık endüstriyel ürünlerin üretilip üretilemeyeceği sorusunu ortadan kaldıran, hayal gücünün sınırlarını zorlayan bir imalat yöntemidir. Bu ça-lışmada, Eİ yöntemlerinden DMLS yöntemi ile üretilen maraging çeliklerinin farklı zamanlarda (6 ve 9 saat) ve atmosferlerde (Hava, N2 ve N2/H2) mikroyapı ve meka-nik özellikleri incelenmiştir. SEM görüntüleri incelendiğinde, erimiş havuz sınırla-rının tamamen kaybolmadığı ancak artan sıcaklıkla bulanıklaştığı gözlemlendi. Tüm örneklerde koaksiyel hücresel yapılar ve bantlar görülmektedir. XRD sonuçla-rı, tüm atmosferlerde martensit ve gama fazlarını gösterir. Ek olarak, N2-490-9 sa-atlerinde ℇ-Fe3N fazı tespit edildi. Sertlik testinde en yüksek sertlik değerine sahip numune Air-490-6 saatte bulunur. Artan süre ile sertlik azalmaktadır. Çekme testi sonuçlarında tüm numunelerin mukavemet değerleri birbirine oldukça yakın çık-mıştır, mukavemeti en düşük numune N2-490-6'dır. Aşınma testinde aşınma direnci en kötü olan numune Air-490-6'dır. Artan süre, aynı zamanda aşınma direncini de olumsuz yönde etkilemiştir. Korozyon sonuçlarında nitrojen atmosferi hava atmos-ferine göre daha olumlu sonuçlar vermiştir. Arşimet testlerine baktığımızda örnek-lerin yoğunluk değerlerinin literatürdeki değerlere çok yakın olduğunu ve eklemeli imalat yöntemiyle başarılı bir şekilde üretildiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Additive Manufacturing (AM) is a manufacturing method that pushes the limits of imagination and eliminates the question of whether complex industrial products can be produced that cannot be obtained with traditional manufacturing methods. In this study, microstructure and mechanical properties of maraging steels produced by DMLS method and aged in different durations (6 and 9 hours) and atmospheres (Air, N2 and N2/H2) were investigated. When the SEM images were examined, it was observed that the molten pool boundaries did not disappear completely but be-came blurred with increasing temperature. Coaxial cellular structures and bands are seen in all samples. XRD results show martensite and gamma phases for all at-mospheres. In addition, ℇ-Fe3N phase was detected at N2-490-9 hours. In the hard-ness test, the sample with the highest hardness value is found in Air-490-6 hours. Increasing aging duration decreases hardness. In the tensile test results, the strength values of all samples were quite close to each other, the sample with the lowest strength is N2-490-6. In the abrasion test, the sample with the worst abrasion resis-tance is Air-490-6. Increasing time also has a negative effect on wear resistance. In the corrosion results, the nitrogen atmosphere gave more positive results than the air atmosphere. When we look at the Archimedes test results, it can be said that the density values of the samples are very close to the values in the literature, and we can say that they are produced successfully by the additive manufacturing method.