Probiyotik starter kültür ve Propionibacterium spp. tarafından kullanılarak vegan fermente içecek üretimi
Production of vegan fermented beverages using by probiotic starter culture and Propionibacterium spp.
  1. Tez No: 778577
  2. Yazar: GÖZDE GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKPINAR, DOÇ. DR. OKTAY YERLİKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı soya, badem ve Hindistan cevizi içeceklerinin bitkisel kaynaklı ürünlerde kullanılan probiyotik starter kültürler ve Propionibacterium spp. ile fermente edilerek vegan içecek üretilmesidir. Soya içeceği, badem içeceği ve Hindistan cevizi içeceğinden üretilen 3 farklı vegan fermente içecek ürününde istenilen kuru maddeye ulaşmak amacıyla bitkisel kaynakların (badem, soya, hindistan cevizi) toz hali ilave edilerek kıvamlı içecek elde edilmiştir. Üretilen vegan fermente içecekler, depolama süresince 1., 7., 14., 21. ve 28. gününde fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal analizleri yapılarak sonuçlar istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Üretilen vegan fermente içecekler arasındaki yağ, kül, karbonhidrat değerlerinde önemli farklılıklar bulunmuştur (p0,05). Tüm depolama süresince içecekler arasında asitlik değerlerinde önemli farklılıklar bulunmuştur (p0,05). Fermente içeceklerde Bifidobacterium bifidum canlılığı 8,64- 8,85 log kob/g, Streptococcus thermophilus canlılığı 7,70-8,03 log kob/g, Lactobacillus bulgaricus canlılığı 8,53-8,93 log kob/g, Propionibacterium spp. canlılığı 7,49-8,22 log kob/g arasında değişiklik göstermektedir. Duyusal olarak fermente Hindistan cevizi içeceği en fazla beğeni alırken fermente soya içeceği daha az beğenilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the probiotic starter cultures and Propionibacterium spp. used in herbal products of soy, almond and coconut beverages. It is fermented with vegan beverage production. In order to reach the desired dry matter in 3 different vegan fermented beverage products produced from soy drink, almond drink and coconut drink, a viscous drink was obtained by adding powder form of herbal sources (almond, soy, coconut). Physical, chemical, microbiological and sensory analyzes of the produced vegan fermented beverages were performed on the 1st, 7th, 14th, 21st and 28th days of storage, and the results were evaluated statistically. Significant differences were found in the fat, ash and carbohydrate values between the vegan fermented beverages produced (p0.05). Significant differences in acidity values were found among the beverages during the entire storage period (p0.05). Bifidobacterium bifidum viability in fermented beverages 8.64-8.85 log cfu/g, Streptococcus thermophilus viability 7.70-8.03 log cfu/g, Lactobacillus bulgaricus viability 8.53-8.93 log cfu/g, Propionibacterium spp. viability varies between 7.49-8.22 log cfu/g. Sensorially, fermented coconut drink was the most liked, while fermented soy drink was less liked.