Sonlu bir aralıkta süreksizliğe sahip diferensiyel denklem için ters problem
Inverse problem for a differential equation with discontinuity in a finite range
  1. Tez No: 778589
  2. Yazar: ENDER KULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET KEMALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada, sonlu bir aralığın orta noktasında süreksizlik sınır şartına sahip bir Sturm-Liouville problemi için ters nodal problemin çözümü verilmiştir. Bunun için Prüfer dönüşümü kullanılmıştır. Öncelikle bu dönüşüm yardımıyla özdeğerler, özfonksiyonların sıfırları (nodal noktalar) ve nodal uzunluklar için asimptotik formlar bulunmuştur. Sonraki aşamada: Nodal parametreler yardımıyla potansiyel fonksiyon için bir formül verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the solution of the inverse nodal problem is given for a Sturm-Liouville problem with a discontinuity boundary condition at the midpoint of a finite interval. For this, Prüfer transform is used. First of all, with the help of this transformation, asymptotic forms for eigenvalues, zeros of eigenfunctions (nodal points) and nodal lengths are found. In the next step: a formula for potential function is given with the help of nodal parameters.