Ambalaj üretim faaliyeti gösteren bir fabrikanın atık yönetim sürecinin incelenmesi
Investigation of waste management process of a factory operating in packaging production
- Tez No: 778598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA EKMEKYAPAR TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kocaeli ilinde faaliyet gösteren bir oluklu mukavva fabrikasının üretim esnasında ve sonrasında tesiste oluşan tehlikeli, tehlikesiz katı atıkların geçici depolanma ve bertaraf; evsel ve endüstriyel atıksuların atıksu arıtma tesisinde arıtılma ve deşarj edilme süreçleri incelenmiştir. Yöntem: Bu çalışma için incelemesi yapılan fabrikanın ilgili birimlerinden 2022 yılına ait gerekli bilgiler alınmıştır. Oluşan katı atık miktarlarındaki ve atıksuyun karakterizasyonundaki değişimler aylık ve mevsimsel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Fabrikada 2022 yılı içerisinde oluşan toplam tehlikeli katı madde miktarı 267.060 kg olup bu atıkların bertaraf edilmesi için 217.735₺ maliyet oluşmuştur. 2022 yılı içerisinde fabrikadan çıkan toplam tehlikesiz atık miktarı ise 7.482.910 kg'a ulaşmış ve tehlikesiz atıklar bertaraf için geri dönüşüm firmasına gönderilerek fabrikaya 3.236.460₺ kâr sağlanmıştır. Fabrikanın atıksu arıtma tesisine 12 ay boyunca giriş yapan atıksuyun ortalama debisi 38 m³/gün'dür. Arıtma tesisinin 12 aylık Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) giderim verimi ortalaması %85,41 olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Fabrikada oluşan tehlikeli ve tehlikesiz atıklar Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca uygulanan Atık Yönetimi Yönetmeliğine uygun bir şekilde geçici depolanmakta ve bertaraf edilmektedir. Arıtma tesisinden çıkan atıksu ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliği (AKDY)'ne göre deşarj kriterleri sağlanıp Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kanalizasyon hattına deşarj edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, the temporary storage and disposal of hazardous and non-hazardous solid wastes formed in the facility during and after the production of a corrugated cardboard factory operating in Kocaeli; The treatment and discharge processes of domestic and industrial wastewater in the wastewater treatment plant were investigated.. Method: For this study, necessary information for the year 2022 was obtained from the relevant units of the factory examined. Changes in the amount of solid waste generated and the characterization of the wastewater were evaluated monthly and seasonally. Findings: The total amount of hazardous solids formed in the factory in 2022 is 267,060 kg and a cost of 217,735₺ has been incurred for the disposal of these wastes. In 2022, the total amount of non-hazardous waste from the factory reached 7.482.910 kg, and the non-hazardous wastes were sent to the recycling company for disposal, resulting in a profit of 3.236.460₺ for the factory. The average flow rate of wastewater in wastewater treatment plant of the factory for 12 months is 38 m³/day. The removal efficiency of Chemical Oxygen Demand (COD) for 12 months in the treatment plant was calculated as 85.41%. Results: Hazardous and non-hazardous wastes generated at the facility are temporarily stored and disposed of in accordance with the Waste Management Regulation implemented by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change. Wastewater coming out of the wastewater treatment plant is discharged to Kocaeli Metropolitan Municipality sewer line after providing the discharge criteria according to Kocaeli Metropolitan Municipality Regulation on Wastewater Discharge to the Sewage Network.