Bilgisayar güvenliği ilkeleri
  1. Tez No: 7786
  2. Yazar: AHMET KOLTUKSUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞABAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Sayısal bilgisayarların kullanılmaya başlamasıyla birlikte bilgisayarların amaçlarına uygun ve iyi niyetle kullanımı sorunu yanında, bilgisayarda tutulan bilgilerin de gizliliği sorunu ortaya çıkmıştır. Başlangıçta bir hobi olarak başlayan bilgisayar güvenliği uğraşları, bugün ciddi bir bilimsel disiplin haline gelmiştir. Sistem kaynaklarını kullanan proseslerin; kaynak kullanım yetkisi ve amaçlannm disiplin altına alınarak, erişim kontrolü yapılması işletim slstemlerm&s temel güvenlik unsurunu oluşturur. Erişim kontrol modelleri çeşitli düzeyde güvenlik sağlar. Bilgisayarların birbiriyle bağlantı olanaklarının gittikçe artarak günümüz Network mimarilerini oluşturması, bu kez network yapısının bir bütün olarak güvenlik kontrolü içine girmesini sonuçlamıştır. Artan bilgisayar sayısı ve network mimarileri yazalım artışını getirmiş, denetlenemeyen yazılımlar ise zararlı yazılım parçaları tarafından yıkıma ugratllmaya başlanmıştır. Yaygın alarak virüs diye bilinen zararlı uygulama yazılımları çeşitli güvenlik önlemleriyle durdurulmaya çalışılmaktadır. Vira* enfeksiyonların belirlenmesinde çok eskiden bert bilinen bir hata kontrol yöntemi olan CRC hesaplamaları kuramsal matematik model olarak geliştirilmlşv anlamlı istatistik deneyler için ileri düzey araştırmacılara önerilmiştir. 81
Özet (Çeviri)
SUMMARY Along with the proliferation of the digital computers the computer security problem which might be defined in a broad sense as the abuse of computing and the privacy of the data which stored In the computer faced the society. Early researchs that started as a hobby turned out to be a serious discipline of the computer science. The operating system security concept advocates the access control which is operated on the process of which accesses to the system resources. The protection of the system resources might be established hencewith. The ever increasing number of the computers has made it necessary that any one of the computer should be connected with the others to form a network in order to share the data as well as the software. But this alone createad a new and unique thread far the computer security known as the network security. The harmful software in the name of the worms and; viruses that started to invade the networks as.well as the stand-alone minis+mlcros has been known thoroughly but wasn't practised in such dimensions due to lack of networks. We now face the whole new brand of security techniques to prevent harmful software crashing the systems. As a detection mechanism for the viral infections the CRC calculations have been corned in a theoretical abstract mathematical model. 82