Yumurtanın depolanması sırasında başlıca vitamin içeriklerinde meydana gelen değişmeler
- Tez No: 7785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR HIŞIL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
VI ABSTRAKT Yumurtanın Depolanması Sırasında Başlıca Vitamin İçerik lerinde Meydana Gelen Değişmeler Yumurtanın iç ve dış kalite kriterleri üzerine farklı depolama şartlarının yanısıra çeşitli kimyasal maddelerle yumurta kabuğunun kaplanmasının etkileri bu çalışmada araştırıldı. Analizi yapılan kalite kriterleri şunlardı : pH, nem, kül, sarı renk, form indeksi', ak yüksekliği, ak indeksi, sarı indeksi, san yüksekliği, kırılma indeksi, Van Wagenen birimi, Amerikan Tarım örgütü birimi, Haugh birimi, Kalite birimleri (H.U. ve H), Amerikan Tarım örgütü kalitesi, Türk Standartları Enstitüsü sınıflandır ması, toplam yağ, protein ve özellikle A, D ve E gibi yağda çözünen vitaminler ve B., B“, Bg vitaminleri, pantotenik asit, folik asit ve niasin gibi suda çözünen vitaminler ve duyusal değerlendirme. Sonuçlar, yumurta kabuğunun kaplanması işleminin yumurta kalitesini korumada önem taşıdığını ve özellikle parafinle kaplanarak + 4 C'de depolamanın, en yüksek koruyucu etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Bu örneklerde Y'üksek basınç sıvı kroma- tografisi bulgularına göre, 6 ay depolama sonunda sarıdaki en yüksek kayıplar, A vitamininde % 62.7, D vitamininde % 56.0, E vitamininde % 64.5, Bj vitamininde % 46.5, yumurtanın sarısı ve akında olmak üzere, B”vitamininde % 82.22 ve 88.8, Bg vitamininde % 66. I ve 76.2, folik asitte % 65.0 ve 66.2, niasinde % 55.3 ve 75.9 ola rak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Changes In Some Vitamin Levels of Chicken Eggs (Coated By Different Materials) During The Storage At Different Conditions. A comparative study was conducted to investigate the effects of different storage conditions and coating of the shell eggs with different chemical agents on the interior and external quality characteristics of chicken eggs. The quality characteristics analysed are asfol lows: pH, moisture, ash, yolk color, form index, albumen height albumen index, yolk index, yolk height, refractive index, Van Wagenen chart score, USDA chart score, Haugh unit, Q_alitj' scores (Q,S - H.U. and H), USDA Quality, The Turkish Standards classification, total lipid, protein and particularly fat soluble vitamins A,D,E and water soluble vitamins B., B_, Bfi, pantothenic acid, folic acid, niacin and organoleptic properties. The results indicated that the coating methods of shell eggs have the significantly important effect in preserving egg quality, particularly the treatment (wax coated and stored at 4°C) was the most efficient method. The results of HPLC showed that, after six month storage, maximum loses of vitamins in yolk were 62.7 %, 56.0 %, 64.5 %, 46.5 %, 82.2 %, 66.1 %, 65.0 % and 55.3 % for vitamin A.D.E, B., B2, Bg, folic acid and niacin; while in egg white, losses,of vitamins were 88.8 %, 76.2 %, 66.2 % and 75.9 % for B2, B--, folic acid and niacin, respectively.