Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi açısından Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesinin dil yapılarının karşılaştırılması
Comparison of the language structures of Turkish and Kazakh in terms of teaching Turkish as a foreign language
  1. Tez No: 778644
  2. Yazar: ELEONORA RYSKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF ALİ BOZKAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Kazakistan halkı Türkiye Türkçesine her geçen gün yakından ilgilenmektedir. Türkiye cumhuriyeti ile Kazakistan cumhuriyeti arasındaki tarihi bağlar bunu bir nevi mecbur hale sokmuştur. Öte yandan Dünyadaki sosyolojik ve ekonomik değşmeler de bu yolu açık hale getirmiştir. Bu bağların yanında günümüzde gelişen politik ve ekonomik ilişkiler, sosyal faaliyetler, üniversitelerde mevcut bulunan Türkoloji bölümleri, Yunus Emre Enstitüsü gibi Türkçe öğretme merkezleri ilgi duyanların işini kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmanın başka çalışmalar için zemin hazırlaması temennimizdir. Bu çalışmamızda elde edilen bilgiler, oradaki Türkiye Türkçesi öğretimi çalışmalarına destek olacaktır. Türkiye Türkçesi ve Kazak Türkçesi arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların bilinmesi, hem öğreticiler ve hem öğrenenler için kolaylıklar sağlayacaktır.. Ayrıca, Kazakistan'ın Latin alfabesine geçmesiyle gelecekte Kazak Türkçesine olan ilgi sayısı da artacaktır ve Yabancılara Kazak Türkçesi öğretimi alanında uzmanlara ihtiyaç duyulacaktır. Bu bakımdan çalışmamızın yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The people of Kazakhstan continue to be more and more interested in Turkey Turkish every day. There are also historical ties between the two states. In addition to these ties, thanks to the developing political and economic relations, social activities, Turkology departments in universities, centers such as Yunus Emre Turkish Cultural Center, Turkey Turkish is becoming more popular and on the way to gaining value in Kazakhstan. It is hoped that this study will lead and inspire more qualified studies. The information obtained in this study will be helpful in identifying the weak points of Turkey Turkish education in Kazakhstan, correcting them and facilitating the teaching of students. Knowing the similarities and differences between Turkey Turkish and Kazakh Turkish will provide convenience for teachers and learners. In addition, with Kazakhstan's transition to the Latin alphabet, the interest in Kazakh Turkish will increase in the future and there will be a need for experts in the field of teaching Kazakh Turkish to foreigners. In this respect, we think that our study will be useful.