Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)' nda imazamoxun hematotokisitesi ve boraksın terapotik etkisi
Oxidative stress-mediated hematotoxicity of imazamox rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and the modulatory effect of borax
- Tez No: 778643
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Mevcut çalışma, imazamox (IMZMX)'in LC50 değerinin belirlenmesi ve 96 saatlik maruziyetinin Oncorhynchus mykiss' in kan dokusunda oluşturduğu hematoksisite, apoptoz ve DNA hasarının belirlenmesinde multibiomarker yaklaşım odaklı kurgulanmıştır. Bununla birlikte su ürünleri yetiştiriciliğine törepatik ajanların entegre edilmesi adına Boraks (BRX) mineralinin bu toksisiteye karşı kullanım potansiyeli de mevcut deneysel prosedürde IMZMX ile birlikte ele alınmıştır. Yöntem: Çalışmada toplam 4 grup [kontrol (IMZMX ve/veya BRX uygulaması olmayan), IMZMX, IMZMX +BRX, BRX olarak oluşturulmuştur. Deneme periyodu sonunda belirli zaman aralıklarında kontrol ve uygulama gruplarından örneklenen balıklardan kan alınmış, hematolojik analizler, oksidatif stres parametreleri, inflamasyon, DNA hasarı ve apoptoz analizleri uygun biyomarkerlar ile belirlenmişir. Bulgular: Hematoloji profili, IMZMX uygulaması sonucunda RBC, Hgb ve Hct kontrol grubuna göre zamansal olarak düşüş gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu parametrelere bağlı olarak MCV, MCH ve MCHC değerlerinde de benzer şekilde azalmalar olduğu belirlenmiştir. BRX'in ortama ilave edilmesiyle hematolojik parametrelerdeki inhibisyon/indüksiyonun yavaşlatıldığı tespit edilmiştir. Kortizol sonuçları değerlendirildiğinde 48. ve 96. saatte IMZMX'nin kortizol seviyesini indüklediği belirlenmiştir. Ortama BRX takviyesinin bu indüklemeyi 48. saatte yavaşlattığı ancak 96. saatte IMZMX'nin baskısını yatıştıramadığı kaydedilmiştir. IMZMX uygulamasının 48. ve 96. saat örneklemelerinde alınan kan dokusunda antioksidan enzim (SOD, CAT, GPx, GSH) aktivitelerinin önemli ölçüde inhibisyona uğradığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The current study was designed to determine the LC50 value and effects of metaflumizone (IMZMX) and in Oncorhynchus mykiss blood tissue (hematotoxicity, oxidative stress, cytotoxicity and DNA damage) with a multibiomarker approach. In addition, the positive/negative responses of the Borax (BRX) substance for integrating therapeutic agents into aquaculture were also discussed together with IMZMX in this experimental procedure at 96-hour exposure. Method: A total of 4 groups [control group (non-administration), IMZMX, IMZMX +BRX, BRX] were formed in the study. At the end of the trial period, blood was taken from the fish sampled from the control and application groups, and hematological analyzes, oxidative stress parameters, inflammation, DNA damage and apoptosis analyzes were determined with appropriate biomarkers. Findings: Hematology profile revealed that RBC, Hgb and Hct decreased temporally as a result of IMZMX application compared to control group. Depending on these parameters, it was determined that there were increases in MCV, MCH and MCHC values. It was obtained that the inhibition/induction of hematological parameters was slowed down by adding BRX to the medium. When cortisol results were evaluated, it was determined that IMZMX induced cortisol level at 48th and 96th hours. It was noted that UX supplementation to the medium slowed this induction at the 48th hour, but failed to alleviate the repression of the IMZMX at the 96th hour. It was noted that antioxidant enzyme (SOD, CAT, GPx, GSH) activities were significantly inhibited in blood tissue taken at 48th and 96th hour samples of IMZMX application.