B2B pazarında müşteri bağlılığı yaratmada müşteri ilişkileri yönetiminin rolü
In B2B marketing, the effect of customer relationship management strategy on customer loyalty
- Tez No: 778648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, CRM'in müşteri tarafından algılanan değeri, müşteri memnuniyetine etkisi, müşteri güvenine etkisi ile bu bileşenlerin değiştirme maliyetlerindeki katkısı ve değiştirme maliyetlerinin de müşteri sadakati oluşturmadaki katkısı incelenmiştir. Bu doğrultuda yapılan analizler sonucunda, katılımcıların, müşteri ilişkileri yönetimi ile müşteri sadakati arasında ilişkisi tanımlanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonucunda, müşteri bağlılığı düzeyine en çok etki eden değişkenin müşteri memnuniyeti olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the value of CRM perceived by customer, effect of on customer satisfication and customer trust, the contribution of these to replacement costs and the contribution of replacement costs to creating customer loyalty were be searched. As a result of the these analyse, for participants, relationship between customer relationship managment and customer loyalty were be defined. As a result of the research, it has been seen that the variable that most affects the level of customer loyalty is customer satisfaction.