B2b teknoloji şirketlerinde stratejik pazarlama yönetimi
Strategic marketing management in B2b technology companies
- Tez No: 555536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEVDET PANAYIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde rekabetin gittikçe arttığı inşaat sektöründe de yeni satış/pazarlama stratejilerinin, dağıtım ve tutundurma faaliyetlerinin zorunlu hale geldiği görülmektedir. Bu rekabet koşullarında hem B2B hem B2C firmaları; ürünlerini, dağıtım kanallarını ya da müşteriye sağladığı faydayı iyileştirme mücadelesi vermektedir. Zorlu koşullarda pazarlama stratejilerini doğru belirleyen ve doğru bir şekilde uygulayan şirketler başarılı olmakta ve bugünden geleceğini planlamaktadır. Pazarlama ve stratejik pazarlama kavramları tezin literatür temelini oluşturmakta ve sektöre dair Türkiye pazarından önemli bilgiler içermektedir. Bu teorik ve genel bilgiler, müşterinin gözündeki değerin algılanması amacıyla yapılan müşteri memnuniyeti anketiyle derinleştirilmiştir. Bu çalışmada ele alınan X şirketi konut tipi ürünlerden, ofis tipi ürünlere; ev aletlerinden, güzellik ve sağlık gibi birçok B2C kullanıcı ürünlerinin yanı sıra; soğutma ve ısıtma cihazları, enerji üretim ve dağıtım ekipmanları gibi ürünlerin B2B müşterilerine de odaklanan geniş bir alanda ürün ve hizmetler sunan dünyanın en saygın 100 şirketinden biridir. Elektrik tesislerinin dağıtım ve korumasında kullanılması zorunlu olan ürün grubu Y ile Türkiye'de pazar lideri olan Şirket X, lokal bir markayı satın almasıyla, gerek Türkiye'de, gerek ihracatta dünya pazarında çözümler sunmaya devam etmektedir. Ana müşteri grubu distribütörler, dolaylı müşterileri inşaat şirketleri, genel yüklenici uygulayıcılar ve elektrikçiler olan X şirketinin, ürün grubu X özelinde zayıf ve güçlü olduğu noktalar, anahtar başarı faktörleri tespit edilmiş ve bunlara yönelik pazarlama stratejisi inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the competition is getting increased in construction sector so it is seen that new sales & marketing strategies, distribution and promotion activities have become compulsory in this sector. Under these competition conditions, both B2B and B2C companies are struggling for improvement of products, distribution channels or customer benefit. Companies that determine and apply marketing strategies correctly in difficult conditions are successful and plan their future from today. Marketing and strategic marketing concepts are the basis of the literature thesis contains important information about the sector and the market in Turkey. This theoretical and general knowledge is deepened with the customer satisfaction survey conducted to perceive the value in the eyes of the customer. Company X, that offers a wide range of products and services from residential-type products to office-type products is one of the 100 most respected companies in the World. In addition to many B2C user products such as household appliances, beauty and health products, Company X focus on B2B customers' product range such as cooling and heating equipment, power generation and distribution equipment. In Turkey, Company X is the market leader of product group Y, which must be used for the distribution and protection of electrical installations, by buying a local brand and offer solutions to the Middle East, Asia, Africa, Europe market. In this study the weak and strong points in the product group X, key success factors have been identified and a marketing strategy has been built for Company X, whose main customer group is distributors, and indirect customers are construction companies, general contractor/applicators and electricians.