The relationship of grief experience during Covid-19 pandemic with perceived social support, emotion regulation and psychological effects of Covid-19 pandemic
Covid-19 salgınında yas deneyiminin algılanan sosyal destek, duygu regülasyonu ve Covid-19 salgınının psikolojik etkileri ile ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 778653
  2. Yazar: MELİS YILDIRIM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TÜRKÜLER AKA KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmanın amacı COVİD-19 Pandemisi döneminde yas deneyiminin, algılanan sosyal destek, duygu regülasyonu ve COVİD-19'un psikolojik etkileri ile ilişkisini incelemektir. Çalışma 18 ile 55 (M=26.41; SD=9.27) yaş aralığında 200 katılımcı (107 kadın, 90 erkek, 3 bilinmiyor) ile yürütülmüştür. İlk olarak, tüm değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson korelasyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda yas derinliğinin, partnerden algılanan sosyal destek ve COVID-19 spesifik kaygı ile anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Yasla ilgili geçmiş davranışların ise eşten algılanan sosyal destek, COVID-19 spesifik kaygı ve COVID-19 spesifik mevcut zorlanmalar ile anlamlı bir ilişkisi olduğu gözlenmiştir. Duygu regülasyonu ve yas arasında anlamlı bir ilişki gözlenmemiştir. Bulgular ışığında regresyon analizleri yapılmış ve eşten algılanan sosyal destek ve COVİD-19 spesifik kaygının yas derinliğini %4.5 oranında açıkladığı bulunmuştur. Eşten algılanan sosyal destek, COVİD-19 spesifik kaygı ve COVİD-19 spesifik mevcut zorlanmalar ile yasla ilgili geçmiş davranışlar arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu üç değişkenin yasla ilgili geçmiş davranışları %5.7 oranında açıkladığı bulunmuştur. Araştırmanın sonucunda eşten algılanan sosyal destek ve COVİD-19 spesifik kaygı seviyeleri düşük olan katılımcıların yas derinliğinin daha fazla olduğu gözlenmiştir. Eşten algılanan sosyal desteğin yasla ilgili geçmiş davranışlar üzerinde sınırlı oranda yordayıcı olabileceği bulunmuştur. Son olarak çalışmanın sınırlılıklarından, sonuçların uygulanabilirliği ve öneminden, gelecekteki çalışmalarda göz önüne alınabilecek noktalar ve önerilerden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The current study examined the relationship between grief experience during the COVID-19 pandemic with perceived social support, emotion regulation, and psychological effects of the COVID-19 pandemic. The study was conducted with 200 participants (107 females, 90 males, 3 non specified) aged between 18 and 55 (M=26.41; SD=9.27). Firstly, Pearson correlation analyses were conducted to examine the relationship between all variables. Perceived social support and COVID-19 specific anxiety found to be significantly associated with grief intensity. Findings also indicate that there is a significant relationship between perceived social support from significant others, COVID-19 specific current difficulties, COVID-19 specific anxiety and past disruption due to loss in grief. Emotion regulation did not found associated with grief. Then, regression analyses were conducted; results indicate that 4.5% of the variance in total grief intensity could be explained by perceived social support from significant other and COVID-19 specific anxiety. Perceived social support from significant other, COVID-19 specific current difficulties and COVID-19 Specific Anxiety could be explain 5.7 % of the variance in past disruption due to loss in grief. The study's findings revealed that lower level of perceived social support from significant other and lower level of COVID-19-specific anxiety tend to be associated with more severe grief reactions. Furthermore, perceived social support from significant other might have a predictive role in past disruption due to loss. Finally, limitations, contributions, implications, and suggestions for future research are presented.