An examination of the factors affecting in-service Turkish EFL teachers' learning transfer from online teacher professional development programs into classroom
İngilizce öğretmenlerinin çevrimiçi öğretmen mesleki gelişim programlarından öğrendiklerini sınıfa aktarımını kolaylaştıran ve engelleyen faktörlerin incelemesi
- Tez No: 778654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR AKKUŞ ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu fenomenolojik çalışmanın amacı, Ankara, Türkiye'deki altı ayrı vakıf ve 4 devlet üniversitesinin İngilizce hazırlık biriminde görev yapan İngilizce öğretmenlerinin ve mesleki gelişim birimi çalışanlarından elde edilen verilerle, öğretmenlerin çevrimiçi mesleki gelişim (MG) programlarından öğrenme transferini kolaylaştıran ve engelleyen faktörlerle ilgili deneyimlerine yönelik daha derinlemesine bilgileri incelemektir. Araştırmaya yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla, Ankara'da bulunan altı vakıf ve dört devlet üniversitesinden 20 İngilizce öğretmeni ve beş mesleki gelişim birimi üyesi olmak üzere toplam 25 katılımcı katılmıştır. Bulgular, tüm katılımcıların, öğretmenlerin Çevrimiçi Öğretmen Mesleki Gelişim programlarından öğrenme transferinin, eğitim tasarımı, çalışma ortamı ve kursiyer özellikleri olarak yapılandırılan faktörlerden olumlu ya da olumsuz etkilendiği konusunda hemfikir olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bulgular, geleneksel mesleki gelişim programlarında önemli olan öğretmenlerin öğrenme aktarımına yönelik faktörlerin ÇÖMG programları için de önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu nedenle, öğretmenlerin öğrenme transferini ve buna bağlı olarak öğrencilerin öğrenme şansını artırmak için ÇÖMG programları tasarlanırken bu faktörlerin dikkate alınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this phenomenological study is to gain a deeper understanding towards the experience of Turkish EFL teachers and PDU members working at language schools of six separate foundational and four state universities in Ankara, Turkey regarding factors facilitating and hindering teachers' learning transfer from online teacher professional development (OTPD) programs. A total of 25 participants 20 of whom are EFL teachers and five of whom are PDU members in seven foundational and three state universities in Ankara, Turkey participated in the study through semi-structured interviews. Findings revealed that all the participants agreed on the fact that teachers' learning transfer from OTPD programs was affected either negatively or positively by the factors which were constructed as training design, work environment and trainee characteristics. Moreover, findings also revealed that the factors for teachers' learning transfer which are important in traditional PD programs also appeared significant for OTPD programs. Hence, these factors need consideration while designing OTPD programs so as to increase the chance of teachers' learning transfer and accordingly students' learning.