NACA 2412 kanat profilinin yağmur koşulları altında aerodinamik performansının incelenmesi
Investigation of the aerodynamic performance of the NACA 2412 airfoil under rain conditions
  1. Tez No: 778674
  2. Yazar: SUAT KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk olarak kanat profilleri etrafında akışın sayısal çözümleri için sabit sayısal teknik belirlenmiş ve ikinci olarak kanat profilleri etrafında yağmur şartlarının aerodinamik karakteristiklere etkileri incelenmiştir. Sayısal çözümler Ansys-Fluent HAD yazılımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sayısal testlerden elde edilen sonuçlar literatürdeki deneysel ve sayısal sonuçlar ile karşılaştırılmış ve sonuçların tek fazlı ve çift fazlı uygulamalar için uyum içerisinde olduğu görülmüştür. Kanat Profili etrafında; havanın bulunması durumuna göre hava+şiddetli yağmur ve hava+hafif yağmur fazlarının bulunması aerodinamik karakteristikleri kötüleştirmektedir. Bir başka deyişle, direnç katsayısı artmakta, kaldırma katsayısı ise azalmaktadır. Bu durum yüksek hücum açılarında daha belirgin hale gelmektedir. Ancak, yine de yüksek Reynolds sayılarında bu kötüleşme ihmal edilebilir seviyede elde edilmiştir. Teorik olarak hafif yağmur (10 g/m3) şartlarında birim hacim (m3) başına kütle (g) artışı nedeniyle özellikle direnç katsayısında yaklaşık %1 seviyesinde, şiddetli yağmur (30 g/m3) şartlarında ise %2.5 kötüleşme beklenmektedir. Bu durumun elde edilen sonuçlara yansımadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, a fixed numerical technique was determined for the numerical solutions of the flow around the airfoils, and secondly, the effects of rain conditions on aerodynamic characteristics around the airfoils were investigated. Numerical solutions were performed using Ansys-Fluent HAD software. The results obtained from the numerical tests were compared with the experimental and numerical results in the literature and it was seen that the results were in harmony for single-phase and two-phase applications. Around the Airfoil; According to the presence of air, the presence of air + heavy rain and air + light rain phases worsens aerodynamic characteristics. In other words, the drag coefficient increases and the lift coefficient decreases. This becomes more evident at high angles of attack. However, this deterioration is still negligible at high Reynolds numbers. Theoretically, due to the increase in mass (g) per unit volume (m3) in light rain (10 g/m3) conditions, it is expected to deteriorate especially by 1% in the resistance coefficient and 2.5% in heavy rain (30 g/m3) conditions. It is seen that this situation is not reflected in the results obtained.