Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında biyoloji öğretiminin değerlendirilmesi
Evaluation of the biology education at the Turkish secondary schools
  1. Tez No: 77868
  2. Yazar: MELEK YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Bu araştırmada, öğretmen ve öğrenci görüşleri alınarak Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında biyoloji öğretiminin bugünkü durumu değerlendirilmiştir. Bu kurumlarda biyoloji öğretiminde yaygın şekilde kullanılmakta olan yöntemlerin belirlenmesi, farklı yöntemlerin uygulanabilmesi için liselerin sahip olduğu donanımın tespit edilmesi ve öğretimde kullanılan yöntemlerin biyoloji öğretiminin genel amaçlarını ne derecede gerçekleştirebildiğinin belirlenmesi amacıyla öğretmen ve öğrencilere uygulanmak üzere iki anket formu hazırlanmıştır. Hazırlanan anketler Türkiye genelinde 254 öğretmen ve 621 öğrenciye uygulanmıştır. Sonuçta, ortaöğretim biyoloji öğretiminde öğretmenin aktif olduğu düzanlatım, soru-cevap, tartışma gibi alışılagelmiş yöntemlerin yaygın olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Buna karşın etkili bir biyoloji öğretimi için mutlaka gerekli olan gözleme, deneye ve yap arak-yaşay arak öğrenmeye dayalı, öğrencinin aktif olduğu laboratuvar çalışmalarına, ders gezilerine ve çevre uygulamalarına çok az yer verildiği saptanmıştır. Farklı yöntemlerin uygulanabilmesi için liselerin yeterli donanıma sayı ve nitelik bakımından sahip olmadığı tespit edilmiştir. Ayrıca bugünkü uygulamaların biyoloji öğretiminin genel hedeflerini gerçekleştirebilmek için yetersiz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study has evaluated the current status of the biology education at the Turkish secondary schools based on the teachers' and students' views. Two separete survey questionnaries, one towards the teachers and other towards the students, were developed to identify the mostly used techniques in the biology courses and to determine the current capacity of the high schools to apply these tecniques and also to determine the level of realization by using the methods regarding the general objectives of the biology courses. Developed questionnaires were administered to total 254 teachers and total 621 students. As a result, relatively traditional teaching methods such as lecture, question-answer in which teacher is active are found to be used mostly. On the other hand such methods which should be used for an effective biology course as laboratory studies in which students are active and which is based on observation, experiment and study tours and practic seem to be used less. Furthermore, it is recognized that the schools do not have enough equipment, space to apply different teaching methods in biology. Also, it is found out that the current application is insufficient to reach the general objectives of the biology education.