Anadolu'daki Asklepionlara yönelik bir tur rotası önerisi
A proposal for a tour route to Asclepion in Anatolia
  1. Tez No: 778741
  2. Yazar: MENEKŞE APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN DOĞAN GÜRBÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon ve Turist Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Prehistorik Dönemden beri insanoğlu pek çok hastalıkla yüz yüze gelmiştir. Antik Dönemdeki din adamı ve büyücüleri tedavi edemedikleri salgın hastalıkların insanları cezalandırmak için tanrılar tarafından yollandığına inanmışlar ve hastalıkların tedavisi için de tanrıya bel bağlamışlardır. Hastalık ve şifa sağlamada çok fazla tanrı yetkiliydi. Asklepios bu tanrıların en ünlü olanıydı. İnsanlık tarihi boyunca her zaman şifa bulmak için seyahatler etmiştir. Anadolu'nun batısında, Ege adalarında ve Yunanistan'da 300'den fazla Asklepeion bulunduğu düşünülmektedir. Son yıllarda yapılan kazılarla Bergama'daki Asklepeion'un dışında, Anadolu'da ve Trakya'da antik çağdan kalan yeni sağlık merkezleri de olduğu ortaya çıkarılmıştır. Anadolu'da Asklepios kültünün oldukça geniş bir bölgeye dağılım gösterdiğini görebiliyoruz. Yapılan çalışmalar neticesinde Pergamon Asklepeion'u haricinde Antik Dünya'ya ait yeni şifa merkezleri ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada antik kaynaklar, ortaya çıkarılan önemli miktarda epigrafik buluntular, plastik eserler, tıp aletleri, mimari kalıntılar ve nümizmatik keşifler incelenerek Antik dönemin ünlü hekimleri incelenerek, Anadolu'da bulunan Asklepeionlar ve tedavi merkezleri hakkında önemli bilgiler bir araya getirilerek bir tur rotası oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the Prehistoric Period, mankind has faced many diseases. The clergy and magicians in the Ancient Period believed that the epidemic diseases they could not cure were sent by the gods to punish people, and they relied on God for the treatment of diseases. Too many gods were authorized to provide sickness and healing. Asclepius was the most famous of these gods. Throughout human history, they have always traveled to find healing. It is thought that there are more than 300 Asclepions in western Anatolia, on the Aegean islands and in Greece. In recent years, excavations have revealed that there are new health centers from ancient times in Anatolia and Thrace, apart from the Asklepion in Bergama. In this study, a tour route was tried to be created by examining the ancient sources, significant epigraphic finds, plastic artifacts, medical instruments, architectural remains and numismatic discoveries, examining the famous physicians of the ancient period, and bringing together important information about the Asclepions and treatment centers in Anatolia.