Çölyak hastalarında büyüme hormonu ekseni ve FGF-21 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of growth hormone axis and FGF-21 levels in celiac patients
  1. Tez No: 778771
  2. Yazar: FIRAT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAFİYE URGANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Arka plan: Çölyak hastalığı (ÇH), büyüme yetersizliğinin yaygın bir nedenidir. Glutensiz diyete uyulmasına rağmen boy kısalığı devam edebilir. Büyüme hormonu (BH)-insülin benzeri büyüme faktörü-1 (IGF-1) eksenini araştıran çalışmalar bu konuda kesin sonuç verememiştir. Artmış serum Fibroblast büyüme faktörü 21 (FGF21) seviyeleri, yetersiz beslenen çocuklarda boy kısalığı ile ilişkilidir. ÇH tanılı olgularda serum FGF21 seviyelerine ilişkin net veriler şu anda mevcut değildir. Amaç: Çölyak Hastalığı olan çocuk ve ergenlerin mevcut durumunu değerlendirmek, büyüme hormonu (BH) eksikliği (BHE) veya direnç sıklığını belirlemek, IGF-1, IGF bağlayıcı protein-3 (IGFBP3) ve FGF21'in boy ile ilişkilerinin araştırılması hedeflendi. Gereç (Hastalar) ve Yöntem: Çölyak hastalığı tanılı 141( 79[%56] K) ardışık hasta çalışmaya alındı. Demografik, klinik ve biyokimyasal veriler elektronik tıbbi dosyalardan elde edildi. Serum IGF1, IGFBP3 ve FGF21 seviyeleri için açlık kan örnekleri alındı. Boy standart deviasyon skoru (SDS) hedef boyun 1,5 SDS altında olan diyete bağlı ÇH tanılı olgulara büyüme hormonu (BH) stimülasyon testleri ve dört günlük IGF1 jenerasyon testi uygulandı. Güncel boyu hedef boya ulaşmış ve hedef boya ulaşamamış hastaların klinik ve laboratuvar verilerinin karşılaştırılması yapıldı. İstatistiksel olarak p < 0,05 anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastaların ortanca yaşı 11,3 yaş (dağılım:2-18 yaş) idi. Medyan takip süresi 4 yıl (2-14 yıl) idi. On altı (%11,3) hastada boy SDS0,05). Sonuçlar: Çalışmamızda ÇH kohortumuzda BHE sıklığı düşüktü. Serum FGF21 düzeyleri diyete uyum gösteren ÇH olgularında yetersiz büyüme ile ilişkili bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Background: Coeliac disease(CD) is a common cause of stunted growth. Despite adherence to gluten-free diet, short stature may persist. Studies investigating the growth hormone-insulin like growth factor-1(IGF-1) axis are inconclusive. Elevated serum Fibroblast growth factor 21(FGF21) levels is associated with short stature in children with malnutrition. Data regarding serum FGF21 levels in patients with CD are currently unavailable. Aim: To assess the current stature of children and adolescents with CD, to determine the frequency of growth hormone(GH) deficiency(GHR) or resistance and to investigate the associations of IGF1, IGF binding protein-3(IGFBP3) and FGF21 with stature. Patients and Methods: 141( 79[56%] F) consecutive patients with CD were enrolled in the study. Demographic, clinical and biochemical data were retrived from electronic medical files. Fasting blood samples for serum IGF1,IGFBP3 and FGF21 levels were drawn. Diet-adherent CD patients with height standard deviation(SD) 1.5 SD below target height (TH) underwent GH stimulation tests and four-day IGF1 generation test. Comparisons of clinical and laboratory data of CD patients with height SD within range of TH and those below TH were performed. Significance was granted for p < 0.05. Results: The median age of the patients was 11.3 yr (range:2-18yr). Median duration of follow-up was 4 yr (2-14 yr).Sixteen (11.3%) patients had height SD0.05 for all). Conclusions: The frequency of GHD in our cohort was low. Serum FGF21 was not associated with stunted growth in CD patients adherent to diet.