İlkokul matematik ders kitaplarına ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerinin incelenmesi
Examination of class teachers' opinions on primary school mathematics lesson books
  1. Tez No: 778770
  2. Yazar: RUHİ BURSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada ilkokul matematik ders kitaplarına ilişkin sınıf öğretmenlerinin görüşlerini alarak, matematik ders kitapları hakkında bir durum tespiti yapmak ve bu konuda görevli uzmanlara yardımcı olabilecek bulguları elde ederek önerilerde bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Doğu Anadolu Bölgesinin bir ilinde sınıf öğretmenliği yapan 82 tane ilkokul sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma betimsel tarama desenindedir. Verilerin toplanması için Çakır (2006) tarafından oluşturulmuş İlköğretim Dördüncü sınıf Matematik Ders Kitapları ile İlgili Öğretmen Görüşleri Anketi kullanılmıştır. Anketin uygulanması için anket formu Google forma aktarılmış ve buradan oluşturulan bağlantı uzantısı ilçe milli eğitim müdürleri tarafından okullar için oluşturulan WhatsApp ve Telegram gruplarında paylaşılmış, anket öğretmenlere ulaştırılarak veriler elde edilmiştir. Çakır (2006) tarafından araştırma anketinin güvenirlik (cronbach alpha) değeri 0.975 olarak hesaplanmıştır. Anketteki bazı maddeler araştırma ile ilgili olmadığı için çıkarılmış ve anketin son halindeki maddelerin güvenirlik düzeyleri tekrardan incelenerek 0,99 olarak bulunmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda uygulamaya katılan öğretmenlerin, araştırma konusu olan matematik ders kitabı hakkındaki görüşlerine ilişkin frekans, yüzde ve aritmetik ortalama değerleri ile ders kitabı hakkında öğretmen görüşleri ölçeğinin alt boyutları arasında anlamlı farkın olup olmadığını belirlemek amacıyla t testi ve anova testi yapılmıştır. Araştırma sonucunda ankete katılan öğretmenlerin verdikleri yanıtların genel aritmetik ortalamalarına bakıldığında kitapların biçimsel özellikleri ile alıştırma ve değerlendirme boyutlarına ilişkin olumsuz düşündükleri fakat içerik, görsel özellik ve yardımcı materyaller boyutlarına ilişkin olumlu görüş bildirdikleri görülmüştür. Aynı zamanda matematik ders kitabı hakkında öğretmen görüşleri ölçeğinin alt boyutlarına ilişkin öğretmenlerin görüşleri çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Cinsiyet değişkenine, kıdem yılı değişkenine, okutulan sınıf seviyesi değişkenine, öğrenim durumu değişkenine göre anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur. Kıdem yılı değişkeninde 0-5 yıl, 21 ve üzeri olan öğretmenlerin alıştırma ve değerlendirme ve görsel özellikler alt boyutlarına vermiş oldukları puan ortalamalarının kıdem yılı 11-15 yıl arası olan öğretmenlerin alıştırma ve değerlendirme ve görsel özellikler alt boyutlarına vermiş oldukları puan ortalamalarından daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the situation about mathematics textbooks by taking the opinions of the classroom teachers about the primary school mathematics textbooks and to make suggestions by obtaining the findings that can help the experts in this field. The sample of the research consists of 82 primary school classroom teachers working in a province of the Eastern Anatolia Region. The research is in descriptive scanning design. In order to collect the data, the Teachers' Opinions Questionnaire on Primary School Fourth Grade Mathematics Textbooks created by Çakır (2006) was used. For the application of the questionnaire, the questionnaire form was transferred to the Google form and the link extension created from here was shared in the WhatsApp and Telegram groups created for schools by the district national education directors, and the data was obtained by sending the questionnaire to the teachers. The reliability (cronbach alpha) value of the research questionnaire was calculated as 0.975 by Çakır (2006). Some items in the questionnaire were removed because they were not relevant to the research, and the reliability levels of the items in the final version of the questionnaire were re-examined and found to be 0.99. In line with the purpose of the research, t test and anova test were conducted to determine whether there is a significant difference between the frequency, percentage and arithmetic mean values of the teachers participating in the application about the mathematics textbook, which is the subject of the research, and the sub-dimensions of the teacher opinions about the textbook. As a result of the research, when the general arithmetic averages of the answers given by the teachers who participated in the survey were examined, it was seen that they thought negatively about the formal features of the books and the dimensions of practice and evaluation, but they reported positive opinions about the dimensions of content, visual features and auxiliary materials. At the same time, teachers' views on the sub-dimensions of the teacher's opinions about the mathematics textbook were examined in terms of various variables. It was found that there was no significant difference according to gender variable, seniority year variable, grade level taught, and educational status variable. In the variable of years of seniority, it was seen that the average scores given to the sub-dimensions of practice and evaluation and visual features of teachers who are 0-5 years, 21 and above are higher than the mean scores given to the sub-dimensions of practice and evaluation and visual features of teachers with a seniority year of 11-15 years.