Public support for European integration: Comparison between the level of support in member states and in candidate countries
Avrupa Birliğine olan kamuoyu desteği: Üye ülkelerdeki destekle aday ülkelerdeki desteğin karşılaştırılması
- Tez No: 778785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RICHARD SHERMAN, PROF. PETER MAİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Universiteit Leiden
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Avrupa entegrasyonuna yönelik kamuoyu desteğini araştırmak ve entegrasyona verilen destekle ilgili bugüne kadar yapılmış bazı açıklamaları test ederek, üye ülkelerdeki ve Avrupa Birliği'ne aday ülkelerdeki tutumları karşılaştırarak mevcut bilimsel çalışmalara katkıda bulunmaktır. Mevcut araştırmaların bir grubu, bireylerin Birliğin performansını göz önünde bulundurarak yaptıkları ekonomik kar zarar hesaplamaları doğrultusunda, Avrupa entegrasyonuna yönelik olumlu veya olumsuz kamuoyu tutumlarını belirleyen faktörleri açıklamaya çalışmaktadır (Eichenberg ve Dalton, 1993; Gabel, 1998a-b; Gabel ve Palmer; 1995; Gabel ve Whitten, 1997). Buna ek olarak, Avrupa entegrasyonuna desteğin siyasi açıklamaları da vardır (Anderson, 1998; Kritzinger, 2003; Sanchez-Cuenca, 2000). Üçüncü bir grup araştırma ise, tutumlar üzerinde etkili olması beklenen çeşitli bireysel özelliklere (eğitim düzeyi, meslek, yaş, cinsiyet, kendi uyruğuna yönelik tutumlar gibi) odaklanmaktadır (Carey, 2002; McLaren, 2002; Marks, & Hooghe, 2003; Nelsen ve Guth, 2003; Gabel ve Palmer, 1995; Gabel ve Whitten, 1997; Nelsen ve Guth, 2000). Konuyla ilgili bugüne kadar yapılmış bu araştırmaların çoğu AB üye ülkelerindeki kamuoyu tutumlarına odaklanmaktadır. Halihazırda, 2004 yılı itibariyle aday ülke statüsünde olan üç ülke Bulgaristan, Romanya ve Türkiye için halkın Avrupa entegrasyonuna yönelik tutumlarını açıklayan çok fazla çalışma yoktur. Daha da önemlisi, üye ülkelerdeki insanların tutumlarını aday ülkelerdeki insanların tutumlarıyla karşılaştırmalı olarak açıklamaya çalışan çok fazla çalışma yok. Oysaki üye devletler ve aday ülkeler arasında Avrupa Birliği'ne yönelik bireysel görüşlerin karşılaştırılması oldukça önemlidir çünkü bu iki grup (üye devletler ve aday ülkeler) arasındaki destek seviyesi önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Dolayısıyla bu tez bu doğrultuda literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to conduct research on public support for European integration and to contribute to existing scholarly work by testing some of the explanations of support for integration and by comparing the attitudes in member states and in candidate countries of the European Union. A group of the existing research seeks to explain the determinants of public's positive or negative attitudes towards European Integration by considering economic calculations of individuals on the performance of the Union (Eichenberg, & Dalton, 1993; Gabel, 1998a-b; Gabel, & Palmer, 1995; Gabel, & Whitten, 1997). In addition to that, there are political explanations of support for European integration (Anderson, 1998; Kritzinger, 2003; Sanchez-Cuenca, 2000). A third group of research focus on various characteristics of individuals (such as level of education, occupation, age, gender, attitudes towards one's own nationality) that are expected to be influential on the attitudes (Carey, 2002; McLaren, 2002; Marks, & Hooghe, 2003; Nelsen, & Guth, 2003; Gabel, & Palmer, 1995; Gabel, & Whitten, 1997; Nelsen, & Guth, 2000). Most of this research focus on attitudes in member states. There are not many works that explain the attitudes of people towards European integration in the three candidate countries which are currently Bulgaria, Romania and Turkey since 2004. Most importantly, there are not many works that seek to explain the attitudes of people in member states and in candidate countries in a comparative way. However, a comparison of individual opinions towards European Union between member states and candidate countries is important because the average level of support varies significantly among the member state citizens and the citizens of candidate countries. Thus, this work makes a significant contribution to the literature in those lines.