Entrepreneurial environment and varieties of capitalism
Girişimci çevre ve kapitalizm çeşitleri
  1. Tez No: 778787
  2. Yazar: FATIMA KURNİA AÇIKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkelerin kapitalizm çeşitleri, bir dış faktörün varlığında değişime açık hale gelebilir. Bu yüzden; bu tez,“Girişimci çevrenin hangi tür kapitalizm çeşitlerinde lise seviyesi MEÖ'ye kayıt oranları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi vardır?”ve istatistiksel olarak etkisi anlamlı bulunan kapitalizm türlerinde,“Hangi girişimcilik faktörleri (öne çıkan temel bileşenler) girişimci çevreyi yapılandırır?”sorularına cevap aramaktadır. Bu tezde, girişimci çevrenin ülkelerin kurumsal eğitim yapısını, diğer bir deyişle kapitalizmin çeşitlerini, lise seviyesi MÖE kayıt oranlarını istatistiksel olarak önemli ölçüde etkileyerek şekillendirdiğini Fizibilite Genelleştirilmiş En Küçük Kareler ve Temel Bileşen Analizi modellerini kullanarak ileri sürmekteyim. Girişimci çevrenin Yükselen Pazar Ekonomileri'nin, Gelişmiş Yükselen Pazar Ekonomileri'nin ve Avrupa Pazar Ekonomileri'nin MEÖ yapısını etkilediğini bulmuştur. Ayrıca, Brezilya, Şili, Çin ve Macaristan girişimci çevrelerinde en belirgin temel bileşenler risk sermayesi, uluslararasılaşma ve ürün yeniliği olarak öne çıkmaktadır. Son olarak, araştırma önerileri ve politika çıkarımları ile bu tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
A countries' variety of capitalism could become vulnerable to change under the existence of an external factor. This thesis seeks answers for“In which varieties of capitalisms does the entrepreneurial environment have a statistically significant impact on the enrolment rates of secondary school vocational education and training (VET)?”, and in the varieties of capitalism where we find statistically significant impact,“Which entrepreneurial factors (i.e., prominent principal components (PCs)) structure the entrepreneurial environment the most?”By using the Feasible Generalized Least Square and Principal Component Analysis models, I argue that the entrepreneurial environment shapes the institutional educational VET structure of a country, in other words, varieties of capitalism, by statistically significantly impacting the secondary school VET enrolment rates. I found that the entrepreneurial environment impacts the VET structures of Emerging Market Economies (EMEs), Advanced EMEs, and European Market Economies. In addition, the most prominent PCs in the Brazilian, Chilean, Chinese, and Hungarian entrepreneurial environments are risk capital, internationalization, and product innovation. Lastly, I finalize this thesis by stating further research suggestions and policy implications.