Resimde renk ve güncel resim pratiğinde doğal boya kullanımı
Color in painting and use of natural paint in contemporary painting practice
  1. Tez No: 778798
  2. Yazar: DERİN ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EVREN KARAYEL GÖKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Renk, fiziksel ve kimyasal olaylar sonucu oluşan, insan tarafından algılanırken psikolojik, sosyal ve kültürel etmenlerin etkili olduğu bir fenomendir. İnsan, tarih boyunca rengi hayatına dâhil etmek için çaba göstermiş, farklı teknikler geliştirerek boya üretmiştir. Bu çalışmada, tarih öncesinden günümüze renk elde etmek için kullanılan kaynak ve yöntemlere yer verilmektedir. Resim sanatı malzemesinden ayrı düşünülemeyecek plastik bir sanat dalıdır. Günümüzde sanatçılar malzeme ihtiyaçları için genellikle endüstriyel boyalara yönelmektedir. Ancak iklim krizi ve çevre kirliliği gibi güncel sorunların da etkisiyle bazı sanatçıların malzeme tercihlerini sorgulaması olasıdır. Ekolojik kaygılar, sağlığa dair endişeler, ifadeye ve yaratıcılığa yönelik çeşitli kaygılar sanatçıları alternatif malzemeler aramaya yöneltmektedir. Bu noktada, endüstriyel boyalar üretilmeden önce kullanılan doğal kaynak ve yöntemler ressamların alternatif ekolojik malzeme arayışlarına çözüm önerisi olarak sunulmuştur. Doğal kaynakların kullanıldığı eski teknikleri güncel bir bakış açısıyla ele alarak ekolojik bir sanat pratiği yaratmak mümkün görünmektedir. Bu bağlamda Türkiye'de doğal boya alanında yapılan çalışmalara ve resimde doğal malzeme kullanan sanatçılara yer verilmektedir. Günümüz ressamının doğal boya kullanmasının sanat pratiğini nasıl etkilediği, üretimlerine nasıl yansıdığı kendi eserlerim ve bir seçki doğrultusunda belirlediğim sanatçıların eserleri üzerinden incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Color is a phenomenon that happens as a result of physical and chemical events and perceived by people through psychological, social and cultural factors. Throughout history, people have tried various ways to include colors in their life and produced paints by developing different techniques. In this study, the sources and methods that used to make color from prehistory to the present are explained. The art of painting cannot be separated from its material. Today, artists usually use industrial paints for their material needs. However, it is possible for some artists to question their material preferences due to current issues such as the climate crisis and environmental pollution. Ecological and health related concerns, other issues about artistic expression and creativity lead artists to seek alternative materials. At this point, natural resources and methods used before industrial paints were presented as an answer to the painters' search for alternative ecological art materials. It seems possible to create an ecological art practice by learning from old techniques using natural paints with a contemporary perspective. The studies about natural paints and artists who use natural materials in painting in Turkey are mentioned in this context. It is examined how today's painter's use of natural paints affects their art practice and how it is reflected to their works through my own and few other artists artworks that I've chosen.