Medenî Usûl Hukuku'nda sözlülük ilkesi
The principle of orality in Civil Procedure Law
  1. Tez No: 778813
  2. Yazar: DENİZ MERAKLI YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DEYNEKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Medenî usûl hukukunda sözlülük ilkesi, yargılamada usûl işlemlerinin şekli olarak ele alınmaktadır. Çalışmada sözlülük ilkesinin sadece usûl işlemlerinin şekli olmadığı, söz konusu ilke kapsamında tarafarın ve yargılamanın ilgililerinin sözlü yargılanma haklarını barındırdığı değerlendirilerek sözlü yargılanma hakkının etkin bir şekilde nasıl uygulanacağı ele alınmıştır. Bu çerçevede sözlülük ilkesinin içinde barındırdığı sözlü yargılanma hakkı kavramı çalışmada değerlendirilmektedir. Öte yandan sözlü yargılanma hakkının medenî usûl hukukundaki ilkeler ile ilişkisi ele alınarak ilkelerin, sözlü yargılanma hakkı kapsamındaki uygulamaları incelenmektedir. Söz konusu değerlendirmeler yapılırken AİHM kararları ile Fransız ve İsviçre Hukuku düzenlemelerine de yer verilmektedir. Ayrıca sözlü yargılanma hakkının, duruşmalar ve delillerin incelenmesi ile değerlendirilmesi aşamalarındaki kapsamı tartışılarak hakkın ihlalinin sonuçları ele alınmaktadır. Sözlü yargılanma hakkının yazılı yargılama usûlü ve basit yargılama usûlündeki görünümleri ve uygulamaları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Orality principle in civil procedural law is handled as form of procedural acts in judicial procedure. In this study it is determined that orality principle is not only a form of procedural acts but embodies the right to an oral trial of the parties and the ones related to the judicial procedure and how this right could be applied effectively. In this framework the concept of right to an oral trial contained in the principle of orality is evaluated. On the other hand, the relationship between right to an oral trial and principles in civil procedural law and application of these principles in the context of right to an oral trial are examined. Decisions of European Court Of Human Rights and regulations in French And Switzerland are also referred through this examination. Additionally, extent of the right to oral trial during the phases of hearings, examination and consideration of evidence is discussed with determining the consequences of its infringement. Appearances and applications of the right to an oral trial within written trial procedure and simple trial procedure are evaluated.