Boşanma davalarında yargılama usulü
Proceedings in divorce cases
  1. Tez No: 217906
  2. Yazar: BİRCE ARSLANDOĞAN KURŞUNCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVHİS DEREN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
?Boşanma Davalarında Yargılama Usulü? başlıklı tez çalışmasında boşanma davalarında yargılamanın ne şekilde yapılması gerektiği incelenerek medeni usul hukukuna ilişkin bazı kurumların boşanma davalarında hangi esaslarla uygulanmasının uygun olacağının belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaç doğrultusunda ilk önce Medeni Kanun'da düzenlenen boşanma davaları ve boşanma sebepleri incelenmiştir. Daha sonra ise, medeni usul hukukuna yön veren üst prensipler incelenmiş ve yargılama hukukuna ilişkin etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Tez kapsamında incelenen medeni usul hukuku ilkeleri; tasarruf ilkesi, re'sen hareket ilkesi, taraflarca getirilme ilkesi, araştırma ilkesi, hâkimle işbirliği ilkesi, teksif ilkesi, iura novit curia, yargılamanın kimin tarafından yürütüleceğine ilişkin esaslar, yazılılık ve sözlülük ilkeleri ve yargılamaya katılanların dinlenmesi ilkeleri şeklinde sıralanabilir. Boşanma davalarında görevli mahkeme olan aile mahkemeleri, aile mahkemelerinde geçerli olan usul hükümleri de tez kapsamında inceleme konusu yapılmıştır. Medeni Kanunda düzenlenen ?Boşanmada Yargılama Usulü?ne ilişkin ilgili madde özel olarak, detaylı bir şekilde çalışmanın kapsamına dahil edilmiştir. Son olarak ise, HUMK'da yer alan usul kuralları ile boşanma yargılaması arasında bağ kurulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the dissertation with the heading ?Proceedings In Divorce Cases?, the determination of the principals for the application of some foundations of the civil procedure law in divorce cases is intended by analyzing the method of how the proceedings in divorce cases should be performed.For the fulfillment of such intention, in the first place the divorce cases and divorce reasons that are both regulated in the civil code have been analyzed. Then, the superordinate principals that are leading the civil procedural law have been analyzed and their impacts on the proceedings law have tried to be determined. The civil procedural law principals that have been analyzed in the dissertation could be listed as follows; disposition principal, ex officio action principal; to be brought by the parties principal, research principal, cooperation with the judge principal, condensation principal, iura novit curia, principals in relation to whom will execute the proceedings, written and verbal principals and listening of the persons attending the proceedings principal. Finally the family courts that are the commissioned courts in divorce cases have been analyzed.