Hellenistik Dönem'den MS 4.yy sonuna kadar Pamphylia, Kilikia ve Kuzey Syria'daki mozaiklerin üretim teknikleri
Production techniques of mosaics in Pamphylia, Cilicia and Northern Syria from the Hellenistic Period to the end of the 4th century AD
  1. Tez No: 778825
  2. Yazar: YAĞMUR TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIM ÖZDİZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Bu yüksek lisans tezinin konusunu Pamphylia, Kilikia ve Kuzey Syria'da yer alan, tarih aralığı Hellenistik Dönem-MS 4.yy sonu olan zemin mozaikleri oluşturmaktadır. Çalışmada bu bölgelerin oluşturduğu kıyı şeridinde görülen mozaiklerin teknik özellikleri, mozaiklerde kullanılan malzemelerin çeşitliliği, mozaik atölyeleri, mozaiklerin yer aldığı mimari kontekstler ve döşemelerde kullanılan teknikler ele alınmıştır. Bu amaç doğrultusunda söz konusu bölgelerdeki tarih aralığına uyan yayımlanmış örnekler literatür taraması yapılarak incelenmiş ve katalogları hazırlanarak genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda söz konusu bölgeler arasındaki mozaik sanatının gelişimi, mozaik atölyeleri ve aralarındaki etkileşim, Hellenistik Dönem-MS 4.yy sonu aralığındaki mozaik üretim teknikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the MA Thesis consists of the floor mosaics in Pamphylia, Cilicia and Northern Syria, from the Hellenistic Period to the end of the 4th century AD. In the study, the technical specialities of the mosaics found on the coastline formed by these regions, the diversity of the used materials in the mosaics, the mosaic workshops, the architectural contexts in which the mosaics are located and the techniques used in the flooring are discussed. For this purpose, the published examples within the date range belonging to the regions mentioned above were examined by making a literature review, and an overall assessment was made by preparing their catalogues. As a result, the development of mosaic art between the regions in question, the mosaic workshops and the interaction between them, the mosaic production techniques between the Hellenistic Period and the end of the 4th century AD were studied.