Kronik hipoksik ventilatuvar cevap oluşumunda adenozin 2A reseptör agonist ve antagonist uygulamasının sıçanlarda incelenmesi
Investigation of adenozine 2A receptor agonist and antagonist administration in the formation of chronic hypoxic ventilatuary response in rats
  1. Tez No: 778824
  2. Yazar: ARAYLIM TASTEMIROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEMAL ERDEM BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kronik sürekli hipoksi boyunca hipoksik ventilatuar cevaptaki(HVR) artış medulla üzerinde ventilatuar nöroplastisite oluşumuna neden olur. Bu tez çalışmasında kronik hipoksiye maruz bırakılan sıçanlarda ventilatuar plastisite oluşumunu adenozin bağımlı sinyal yolağının baskılanması ile etkili bir kronik HVR için adenozin 2A reseptörünün (A2AR) potansiyel sinyal mekanizmasında asıl rolü üstleneceği hipotez olarak sunulmuştur. Çalışmamızda 4 ana grup ve alt grupları ile birlikte 8 grup(n=12) olmak üzere toplamda 96 adet, yetişkin erkek, 3 aylık Spraque Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Kronik sürekli hipoksi grupları orta şiddetli hipoksi için %13(mCSH), şiddetli hipoksi için %10(sCSH) oksijen seviyelerinde normobarik oda içerisinde 7 gün boyunca bekletildi. A2AR agonisti(CSG21680) ve antagonisti(MSX-3) uygulamaları bu süreç içerisinde yapıldı. Hipoksi grupları için belirlenen ölçüm protokolü bütün vücut pletismografisi (WBP) kullanılarak, ventilasyon(V), solunum frekansı(fR) ve tidal volüm(VT) ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The increase in hypoxic ventilatory response(HVR) during chronic sustained hypoxia gives rise to ventilatory neuroplasticity in the medulla. In this thesis, it is hypothesized that adenosine 2A receptor(A2AR) will play the main role in the potential signaling mechanism of an effective chronic HVR exposed to chronic sustained hypoxia in rats. In our study, a total of 96 adult male, 3-month-old Spraque Dawley rats, 4 main groups and 8 subgroups(n=12) were used. Chronic sustained hypoxia groups were kept in a normobaric room for 7 days at oxygen levels of 13%(mCSH) for moderate hypoxia and 10%(sCSH) for severe hypoxia. A2AR agonist(CSG21680) and antagonist(MSX-3) administration were made during this process. Ventilation(V), respiratory frequency(fR) and tidal volume(VT) measurements were made using whole body plethysmography(WBP), the measurement protocol determined for hypoxia groups.