Kişisel veriler bağlamında hekimin sır saklama yükümlülüğünden doğan hukuki ve cezai sorumluluk
Legal and criminal liability arising from the medical doctor's confidentiality obligation in the context of personal data
- Tez No: 778826
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Hekim ve hasta arasındaki ilişki, büyük ölçüde güven temeline dayanan bir ilişkidir. Bu ilişkide hasta; kişisel verilerinin ve sırlarının saklanacağına duyduğu güven sayesinde hekime gerçeğe uygun bilgiler aktarmakta ve asıl sorunun çözümüne ilişkin bu bilgiler tedavinin gereği gibi ilerlemesini ve sonuçta hastanın iyileşmesini sağlamaktadır. Bireylerin ve genel anlamda toplumun sağlığının korunmasına hizmet eden hekimin sır saklama yükümlülüğü, aynı zamanda yaşam hakkını koruyucu bir görev de üstlenmektedir. Bu önemine binaen, hekime gerek etik ilkelerle, gerekse cezai müeyyideleri de içeren birtakım mevzuat hükümleri ile hastanın sırlarını saklama yükümlülüğü getirilmiştir. Bu hükümler doğrultusunda sır saklama yükümlülüğünü ihlal eden hekimin sorumluluğu doğmaktadır. Bu çalışmada hekimin sır saklama yükümlülüğünü ihlal etmesinin ceza hukuku alanındaki yansıması ele alınmıştır. Bu itibarla Türk hukukunda, kişisel verilerin başkalarına aktarılması şeklindeki f iili cezalandıran ceza normunun, hekimin sır saklama yükümlülüğünü ihlal etmesi halinde uygulanma şartları incelenecektir.
Özet (Çeviri)
The relationship between medical doctor and patiens mostly based on trust. İn this relationship, thanks to the confidence that his personal data and secrets wil be kept safe, the patient gives factual information to the doctor and this accurate informations related to the solution of the main problem, lead to the proper progress of the treatment and ultimately patient's recovery. Doctor's obligation of confidentiality that is of service to protect the health of individuals and generally society also undertakes a duty to protect the right to life at the same time. Due to this importance, doctors are obliged to keep patients' secrets by both ethical principles and legal regulations including criminal sanctions. With the respect of this rules, doctors are responsible in the case of violation of confidentiality obligation. In this study, the reflection in criminal law of doctors' violation of confidentiality obligation is discussed. In this respect, in the case of doctors' violation of confidentiality obligation, the implementation conditions of the punishment norm penalizing the act of transferring personal data to someone else in Türkish criminal law will be examined.