Bazı gıdalarımızda metalik kontaminant düzeylerinin belirlenmesi
Determination of metallic contaminants of some foods
- Tez No: 77883
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE SALDAMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, insan beslenmesinde ve ülkemiz ihracatında önemli bir yere sahip olan bazı gıda gruplarında kurşun (Pb), kadmiyum (Cd), arsenik (As), ve cıva (Hg) düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle beyaz peynir, makarna ve dondurulmuş gıda (taze fasulye, patates, ıspanak) örneklerinde öngörülen analizler gerçekleştirilmiştir. Beyaz peynir ve makarna ile ilgili çalışmalarda, bu ürünlerin kritik üretim aşamalarının metalik kontaminantı etkileyebileceği düşünülerek, farklı bir yol izlenmiştir. Bu nedenle her iki proseste de hammaddeden başlayarak üretimin belli aşamalarında örneklerin metal içerikleri belirlenmiştir. Örneklerin ağır metal düzeylerinin belirlenmesi atomik absorbsiyon spektrometresi ile, ölçüm öncesi örnek hazırlama evresi ise kapalı kapta mikrodalga çözümleme sistemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, ortalama kurşun, kadmiyum ve arsenik düzeyleri dondurulmuş yeşil fasulyede 13.35±2.46ng/g, 3.36±1.39ng/g ve 63.61±8.56ng/g, dondurulmuş ıspanakta 59.91±18.28ng/g, 31.66±10.21ng/g ve 61.26±6.35ng/g, dondurulmuş patateste 11.05±1.61ng/g, 26.03±5.04ng/g ve 81.05±11.36ng/g olarak bulunmuştur. Makarna üretim basamaklarından alman örneklerde bu değerler sırasıyla buğdayda 43.44±9.56ng/g, 51.22±14.37ng/g ve 50.00±6.53ng/g, irmikte 24.98±9.91ng/g, 37.57±11.04ng/g ve 24.71±2.94ng/g, makarnada 127.38±14.26ng/g, 38.23±10.99ng/g ve 42.60±3.27ng/g'dır. Beyaz peynir üretim basamaklarından alınan örneklerin kurşun, kadmiyum ve arsenik düzeyleri ise sırasıyla sütte 12.07±0.06ng/mL 1.82+O.Olng/ml ve 0.64±0.03ng/ml, ham peynirde 219.85±0.46ng/g, 19.58±0.34ng/g ve 8.80±0.41ng/g, % 16'hk salamurada ön olgunlaştırmasını tamamlamış taze beyaz peynirde 250.63±0.53ng/g, 21.19±0.16ng/g ve 10.85±0.34ng/g, olgunlaştırılmış beyaz peynirde 260.25±0.51ng/g, 22.87±0.17ng/g ve 11.35±0.29ng/g olarak bulunmuştur. Analiz edilen örneklerde tespit edilebilir düzeyde cıva bulunamamıştır. Makarna ve beyaz peynir üretim basamaklarından alınan örneklerin metal içeriklerindeki değişim istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur (p Çalışmada kurşun kontaminasyonu beyaz peynirde en yüksek, dondurulmuş patateste ise en düşük düzeyde bulunmuştur. Buğday en yüksek, süt en düşük düzeyde kadmiyum içeren üründür. En yüksek düzeyde arsenik dondurulmuş patateste, en düşük düzeyde ise sütte bulunmuştur. Çalışmada ele alman örneklerin metal konsantrasyonları diğer ülkeler tarafından yapılan çalışmalarda elde edilen değerlerle karşılaştırılmışlar. Yapılan karşılaştırma sonucunda, örneklerdeki ağır metal düzeylerinin diğer ülkelerde bulunan değerlere benzerlik gösterdiği saptanmıştır. Buna ilaveten örneklerde tespit edilen metal düzeyleri ulusal ve uluslararası kodeks değerleri ile karşılaştırılmış ve araştırmada elde edilen değerlerin izin verilen düzeylerin altında olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Kurşun, kadmiyum, arsenik, cıva, beyaz peynir, makarna, dondurulmuş sebze
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, it is aimed to determine the levels of lead (Pb), cadmium (Cd), arsenic (As), and mercury (Hg) in some food groups that have an important place in human nutrition and export. For this reason, samples of Turkish white cheese, pasta and frozen foods (green bean, patotoes, spinach) are analyzed. In studies on white cheese and pasta, since it is thought that the critical production stage may affect the metallic contaminant, a different method is used. Therefore, in both processes, starting from the raw material, metal contents of samples are determined at certain stages of the process. The determination of heavy metal levels for the samples are carried out by using atomic absorption spectrometry, and using microwave digestion system in a closed vessel during pre- measurement sample preparation stage. As a result of this study, it is found that mean levels of lead, cadmium and arsenic are 13.35±2.46ng/g, 3.36±1.39ng/g and 63.61±8.56ng/g for frozen green bean, 59.91±18.28ng/g, 31.66±10.21ng/g and 61.26±6.35ng/g for frozen spinach, 11.05±1.61ng/g, 26.03±5.04ng/g and 81.05±11.36ng/g for frozen patotoes, respectively. These values in pasta production line are 43.44±9.56ng/g, 51.22±14.37ng/g and 50.00±6.53ng/g for wheat, 24.98±9.91ng/g, 37.5711 1.04ng/g and 24.71±2.94ng/g for semolina, 127.38±14.26ng/g, 38.23±10.99ng/g and 42.60±3.27ng/g for pasta, respectively. Mean concentration of lead, cadmium and arsenic in Turkish white cheese production line have been found to be 12.07±0.06ng/mL 1.82±0.01ng/ml and 0.64±0.03ng/ml in milk, 219.85±0.46ng/g, 19.58±0.34ng/g and 8.80±0.41ng/g in raw cheese, 250.63±0.53ng/g, 21.19±0.16ng/g and 10.85±0.34ng/g in fresh white cheese that pre ripened in salt water 16% for 24 hours, 260.25 ±0.51ng/g, 22.87±0.17ng/g and 11.35±0.29ng/g in ripened white cheese, respectively. No detectable level of mercury exist in any of samples analyzed. Difference in metal contents of the samples taken from pasta and Turkish white cheese production lines was statistically significant (p In the study, it is found that, lead contamination level has been the highest in Turkish white cheese and the lowest in frozen potato; wheat contained the highest levels of cadmium, and the lowest cadmium contamination has been found in milk; the highest level of arsenic has been found in frozen patotoes, the lowest level of arsenic is found in milk. The concentration of each metal in samples is compared with those found in previous studies performed in other countries. As a result of this comparison, it is found that heavy metal levels of all samples are resembles the ones in other countries. In addition, the concentration of metals in samples is compared with national and international codex limit values, and it is found that the concentration of each metal in samples is below the permissible levels. KEY WORDS : Lead, cadmium, arsenic, mercury, white cheese, pasta, frozen vegetable