Ortaöğretinde ikinci dereceden fonksiyonların grafiği konusunun öğretiminde bilgisayar desteğinin rolü
The Compuer-aided teaching about second-order subjected to functional grophics for secondary education
- Tez No: 77884
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAŞMET GÜRÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
IV ÖZET Bu araştırmanın temel amacı; lise 1. sımf düzeyinde, ikinci dereceden fonksiyonların grafikleri ile ilgili problem çözme becerisinin geliştirilmesinde, bilgisayar destekli eğitimin tüm öğrencilerin yanında başarılı ve başarısız öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemektir. Bu araştırma 1997-1998 eğitim yılı 2. döneminde Kırıkkale Anadolu Teknik, Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi 9. sınıfta okuyan 64 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Bu araştırmada kontrol gruplu ön testi-son test kullanılmıştır. Hem deney hem de kontrol grubu 32 kişilik erkek öğrenciden oluşturulmuştur. Okuldaki Matematik öğretim programına uygun olarak her iki grupta da“ikinci dereceden fonksiyonların grafiği ”konusunun işlenmesinden sonra, deney grubuna araştırmacı tarafından Visual Basic 5.0 ortamında hazırlanan 80 dakikalık bilgisayar destekli eğitim, kontrol grubuna ise geleneksel yöntemlerle 80 dakikalık bir konu tekrarı yaptırılmıştır. Oluşturulan araştırma problemlere yanıt aramak için veriler t- testi ile sınanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, deney grubundaki öğrencilerin ikinci dereceden fonksiyonların grafikleri ile ilgili problem çözmedeki erişi puanı ile kontrol grubundaki öğrencilerin erişi puanları arasındaki farkın bilgisayar desteği alan öğrenciler lehine ? = 0.05 düzeyinde manidar olduğu ve bu farkın başarılı öğrencilerde çok düşük olmasına karşın başarısız öğrencilerde daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Bulgular ışığında, bilgisayar destekli eğitimin öğrencilerin matematik başarıları üzerinde daha olumlu etkisi olduğu sonucuna varılabilir. Ayrıca bu olumlu etki başarılı öğrencilerde çok düşükken başarısız öğrencilerde daha yüksek olduğu söylenebilir. Araştırmanın sonucunda bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to analyse the effects of computer-aided teaching about second-order functional graphics on successful and unsuccessful first-year high school students. The study is conducted on 64 students at the ninth class in Kırıkkale Anatolian Technical, Technical and Industrial Vocation High School during the second semester of the 1997-1998 academic year. The study compares pre-test and final test scores of a control group. The experiment and control groups consist of 32 male students. Both groups were first thought about the forms of second-order functions as a part of the regular mathematics curriculum. Then, the experiment group was exposed to 80- minutes computer-aided teaching based on a program written in Visual Basic 5.0. The control group was exposed to 80-minutes review based on traditional techniques. The difference between the experiment and control groups was tested by using the t- test. Test results show that the students who were exposed to computer-aided teaching are, on average, more successful than others at the 0,05 level of significance. The difference is much higher among unsuccessful students. Our results show that computer-aided teaching has a positive effect on learning. The impact of computer-aided training is much stronger for unsuccessful students. Our study also presents some suggestions on computer-aided teaching.