Bazı gıda katkı maddelerinin Drosophila melanogaster'de yaptığı genotoksisitenin smart testi ile saptanması ve bu DNA hasarlarına karşı bazı bitki özütlerinin etkileri
Investigation of the genotoxicity of some food additives in drosophila melanogaster using the smart test and effects of some plants extracts against the DNA damages.
- Tez No: 446754
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YURTSEVER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada üç farklı gıda boyasının genotoksik etkileri ve bu boyaların belirtilen zararlarına karşı antigenotoksik olabileceği öne sürülen üç farklı bitki özütü in vivo olarak Drosophila melanogaster Meigen üzerinde laboratuvar deneyleriyle araştırıldı. Ponceau 4R (kırmızı-E 124), tartrazine (sarı-E 102) ve pea green (yeşil-E102+E133) gıda boyaları ‰25, ‰50 ve ‰75'lik dozlarda larva evresindeki sineklerin besiyerlerine eklenerek ergin bireylerin kanatlarında oluşan mutant kıl hücrelerinin varlığı Somatik Mutasyon ve Rekombinasyon Testi (SMART) ile saptandı. Günlük gıdalarımızda kullanılan üç gıda boyasının da konsantrasyona bağlı olarak kanatlardaki mutant benek sayılarını arttırdığı saptandı (X2= s.d.= 3, p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, genotoxic effects of the three food colourings and expected antigenotoxic effects of the three plant extracts against these colourings were investigated in vivo using Drosophila melanogaster Meigen in the laboratory experiments. ponceau 4R (red-E 124), tartrazine (yellow-E 102) and pea green (green-E102+E133) food colourings at 25‰, 50‰ and 75‰ concentrations were added to food medium of Drosophila during the larval stage and the mutant wing spot numbers were evaluated using Somatic Mutation and Rekombination Test (SMART). The three food colourings which is daily used in our many foods induced mutant spot numbers depend on the concentration in the medium (X2= s.d.= 3, p0.05).