Diyabetik ratlarda uygulanan ozon tedavisinin korpus kavernozumda nitrik oksit sentaz düzeylerine ve ereksiyon kalitesi üzerine etkileri
Effects of ozone treatment on penile erection capacity and nitric oxide synthase levels in diabetic rats
- Tez No: 778864
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA SEMERCİÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Erektil disfonksiyon (ED); tatminkar bir cinsel performans için yeterli ereksiyonu başlatma ve/veya sürdürmedeki kalıcı bozukluk halidir. Diyabete bağlı artmış oksidatif stresin endotel disfonksiyonuna neden olarak erektil disfonksiyon patogenezinde anahtar rol aldığı bilinmektedir. Ozon, plazma ile temasa geçtikten sonra reaktif oksijen türevleri ve lipid oksidasyon ürünleri oluşturarak çeşitli dokularda etki eder. Bu çalışmamızda deneysel olarak diyabet oluşturulmuş sıçanlarda korpus kavernozumda oluşacak fonksiyonel ve biyokimyasal değişikliklere karşı ozon tedavisinin etkileri araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Sprague-Dawley cinsi 18 adet erkek sıçan çalışmaya dahil edildi. 12 adet sıçan streptozotocin (60 mg/kg, intraperitoneal (i.p.) ile diyabetik hale getirildikten sonra, diyabetin endotel hasarı oluşturması amacıyla 10 hafta beklendi. Sıçanlar 3 gruba ayrıldı: 1. grup; kontrol (n=6), 2. grup; diyabet (DM) (n=6), 3. grup; DM+Ozon (n=6). 8.haftadan itibaren 3. gruba 60 μl/ml (97% O2- 3% O3) gaz karışımı 2 hafta boyunca hergün aynı saatler arasında (16:00-16:15) intraperitoneal olarak uygulandı. Ereksiyon cevabı; kavernozal sinir uyarımıyla ortalama arteryal basınç (OAB) / intrakavernozal basınç (İKB) (mmHg) oranı ile belirlendi. Kavernöz basınç ölçümünden sonra sıçanlar anestezi altında sakrifiye edildi ve penis çıkarıldı. Penisin 2/3' lük proksimal kısmı ELISA için, 1/3' lük distal kısmı immunohistokimyasal analiz için ikiye ayrıldı. Nitrik Oksit Sentaz (NOS) değerleri ELISA yönteminde, 100 ml' lik homojenatlar kullanılarak 450 nm dalga boyunda spektrofotometre ile; immunohistokimyasal analizde ise lizin kaplı lamlara fiske edilmiş dokular nNOS, iNOS ve eNOS antikorlarıyla boyanarak çalışıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi ve p0,05). 1, 2, ve 3. grupların eNOS yoğunluk ve total ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p=0,139, p=0,013). 1, 2 ve 3. grupların iNOS ve nNOS yaygınlık, yoğunluk ve total ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0,05). Sonuç: Diyabetik sıçan modelinde uyguladığımız ozon tedavisi , kavernozal dokuda eNOS düzeyini arttırarak diyabete bağlı ereksiyon kaybından korumaktadır. Bu sonuçlarla diyabetik hastalara adjuvan olarak ozon verilmesinin diyabete bağlı oluşan komplikasyonların kontrolünde fayda sağlayacağı öngörülebilir.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the effects of ozone treatment on functional and biochemical changes in corpus cavernosum of diabetic rats. A total of 18 rats were included in the study. The rats were divided into the three groups as control, diabetes mellitus, and diabetes mellitus + ozone therapy groups. In the latter, ozone gas mixture was administered intraperitoneally for 2 weeks after the induction of experimental diabetes model. Erectile response was evaluated by determining mean intracavernosal pressure. Tissue neuronal, inducible and endothelial nitric oxide synthase levels were evaluated with commercial ELISA kits. Immunohistochemical evaluation was also performed to determine the expression levels of nitric oxide synthases semiquantatively. Mean intracavernosal pressure and intracavernosal pressure/systemic arterial blood pressure ratio were significantly higher in the diabetes mellitus + ozone therapy group than those of diabetes mellitus group (24.57 ± 6.36 mmHg vs. 5.98 ± 2.04 mmHg, p = 0.005 and 0.81 ± 0.16 vs. 0.26 ± 0.11, p = 0.0001, respectively). The level of penile tissue endothelial nitric oxide synthase was significantly higher in diabetes mellitus+ozone therapy group compared with others (19.28 ± 3.40 ng/mL vs. 13.47 ± 2.06 ng/mL and 13.28 ± 1.48 ng/mL, P = 0.01). Endothelial nitric oxide synthase expression increased significantly with ozone therapy. Our results suggest that ozone therapy may be beneficial in reducing the negative effects of diabetes on erectile dysfunction as a result of enhanced enzymatic activity in endothelial nitric oxide synthase levels.