Psikotik bozukluğu olan bireylerde sanat terapisi temelli kısa süreli monodramanın duygusal öz farkındalık, algılanan stres ve hastalık farkındalığına etkisi
The effect of art therapy-based short-term monodrama on emotional self-awareness, perceived stress, and illness awareness in individuals wi̇th psychotic disorders
- Tez No: 925660
- Danışmanlar: PROF. LEYLA KÜÇÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, Sanat Terapisi Temelli Kısa Süreli Monodrama Programı'nın psikotik bozukluğu olan hastalarda duygusal öz farkındalık, algılanan stres ve hastalık farkındalığı (içgörü) düzeyini değerlendirmek amacıyla ön test, son test ve randomize kontrollü araştırma olarak gerçekleştirildi. İstanbul'da T.C. Sağlık Bakanlığına bağlı bir Ruh Sağlığı Hastanesi'nin akut kadın psikiyatri kliniklerinde yatarak tedavi gören 60 psikotik bozukluk tanısı almış hastadan oluşan araştırma örneklemi, girişim (30 katılımcı), kontrol (30 katılımcı) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Veriler;“Bilgi Formu”,“Duygusal Öz Farkındalık Ölçeği”,“Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği”,“Algılanan Stres Ölçeği”ile toplandı. Veri analizinde, SPSS 22.0 programı ile frekans dağılımları, ortalama ve standart sapmalar ile minimum ve maksimum gibi tanımlayıcı testler kullanıldı. Hipotez testleri için 2X2 İki Yönlü Tekrarlı Ölçüm Varyans Analizi (ANOVA) uygulandı. ANOVA analizlerinde interaksiyon etkisi ve ana etki hesaplamaları (Grand Mean) yapıldı. Post-Hoc analizleri için zaman ana etkisinde bağımlı örneklem t testi, grup ana etkisi için ise bağımsız örneklem t testi kullanılmıştır. Analizlerde güven aralığı %95 olarak belirlenmiştir (p=,05). Beck Bilişsel İçgörü Ölçeği'nin Kendini İfade ve Index alt boyut puanlarında, deney ve kontrol grupları arasında zaman içindeki değişime bağlı olarak anlamlı farklılıklar saptandı (p0,05). Kendinden Eminlik puanları ise deney grubunda azalmış, kontrol grubunda değişim göstermemiştir. Index alt boyutu puanları deney grubunda anlamlı olarak artarken (p0,05). Sonuç olarak, Sanat Terapisi Temelli Kısa Süreli Monodrama Programı'na katılan ve psikotik bozukluk tanısı alan hastaların duygusal öz farkındalıkları, hastalık farkındalıkları ve algılanan stres düzeyleri kontrol grubuna ve girişim öncesine göre olumlu yönde değişim gösterdi. Klinik yatışı olan bireylerin stres düzeylerini azaltmak, tedavi ve bakım sürecine katılımlarını arttırmak ve kendilerini ifade etmelerine olanak sağlamak için bu tür psikososyal müdahalelerin bakım sürecinde düzenli uygulanması yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a pre-test, post-test, and randomized controlled trial to evaluate the effects of the Art Therapy-Based Short-Term Monodrama Program on emotional self-awareness, perceived stress, and illness awareness (insight) levels in patients with psychotic disorders. The study sample consisted of 60 inpatients diagnosed with psychotic disorders who were receiving treatment in the acute female psychiatry clinics of a Mental Health Hospital affiliated with the Turkish Ministry of Health in Istanbul. Participants were randomly assigned to either the intervention group (30 participants) or the control group (30 participants). Data were collected using the“Information Form,”“Emotional Self-Awareness Scale,”“Beck Cognitive Insight Scale,”and“Perceived Stress Scale.”Statistical analyses were performed using SPSS 22.0, with descriptive tests such as frequency distributions, means, standard deviations, and minimum-maximum values. Hypothesis testing was conducted using a 2X2 Two-Way Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA). Interaction effects and main effects (Grand Mean) were calculated in ANOVA analyses. Post-hoc analyses included paired-sample t-tests for the main effect of time and independent-sample t-tests for the main effect of group. The confidence interval was set at 95% (p = .05). Significant differences were found in the Self-Reflection and Index subscale scores of the Beck Cognitive Insight Scale between the intervention and control groups over time (p < .05). Self-Reflection scores significantly increased in the intervention group after the program (p < .05), while no significant change was observed in the control group (p > .05). Self-Certainty scores decreased in the intervention group but remained unchanged in the control group. The Index subscale scores showed a significant increase in the intervention group (p < .05), whereas no significant change was found in the control group. In the Emotional Self-Awareness Scale, the Communication subscale scores significantly increased over time in the intervention group (p < .05), while no such change was observed in the control group. However, no significant changes were found in other subscales or the total score. Regarding the Perceived Stress Scale, the Inadequate Self-Efficacy Perception subscale and total scores significantly decreased in the intervention group after the program (p < .05), while no significant change was observed in the control group (p > .05). In conclusion, participation in the Art Therapy-Based Short-Term Monodrama Program led to positive changes in emotional self-awareness, illness awareness, and perceived stress levels among patients diagnosed with psychotic disorders, compared to both their pre-intervention levels and the control group. Regular implementation of such psychosocial interventions in clinical care may be beneficial in reducing stress levels, enhancing treatment and care participation, and promoting self-expression among hospitalized individuals.