Ruhsal engelli bakım merkezlerinde kalan şizofreni psikotik bozukluk ve bipolar bozukluk tanısı almış hastaların dışavurulan duygulanımları ile şiddete yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between patients about disorders and influence of patients with chisofrene psychotic disorders and bipolar disorders remaining in mental disabled care centers
  1. Tez No: 675642
  2. Yazar: BARIŞ ÖZKOPARANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma ruhsal engelli bakım merkezlerinde kalan şizofreni, psikotik bozukluk ve bipolar bozukluk tanısı almış hastaların dışavurulan duygulanımları ile şiddete yönelik tutumları arasındak ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma örneklemi İstabul Arnavutköy ilçesinde bulunan bir bakım merkezinde bakım gören 32'si kadın, 51'i erkek olan toplam 83 ruhsal engelli bireyden oluşmaktadır. Katılımcılara“Sosyo-demografik Bilgi Formu”,“Berkeley Duygusal Dışavurum Ölçeği”ve“Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma sonucuna göre ruhsal engelli bakım merkezlerinde kalan şizofreni, psikotik bozukluk ve bipolar bozukluk tanısı almış bireylerin dışavurulan duygulanımları ile şiddete yönelik tutumları arasında anlamlı düzeyde bir ilişki bulunamamıştır. Buna ek olarak ölçekler ile bazı alt boyutlar arasında anlamlı düzeyde ilişkiler bulunmuştur; partner şiddeti düzeyi arttıkça olumlu duygu dışavurumun azaldığı, kadınların erkeklere göre daha yüksek duygu dışavurum özelliklerine sahip olduğu, erkeklerin kadınlara göre daha yüksek partner şiddeti özelliklerine sahip olduğu, eğitim düzeyinin yükselmesi duygu dışavurum özelliklerini artırdığı, herhangi bir dönemde madde kullanımının var olması bireylerde dürtü şiddetini artırması ve bipolar bozukluk tanılı bireylerin şizofreni ve psikotik bozukluk tanılı bireylere oranla daha yüksek duygu dışavurum özelliklerine sahip olduğu gibi bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the relationship between the expressed emotions and attitudes towards violence of patients diagnosed with schizophrenia, psychotic disorder and bipolar disorder in mentally disabled care centers. The research sample consists of a total of 83 mentally handicapped individuals, 32 of whom are females and 51 of whom are males, in a care center located in Arnavutköy, Istanbul.“Socio- demographic Information Form”,“Berkeley Emotional Expression Scale”and“Violence Attitude Scale”were applied to the participants. According to the results of the research, no significant relationship was found between the emotional affect of the individuals diagnosed with schizophrenia, psychotic disorder and bipolar disorder and their attitudes towards violence. In addition, significant relationships were found between scales and some sub-dimensions; As the level of partner violence increases, positive emotion expression decreases, women have higher emotional expression characteristics than men, men have higher partner violence characteristics than women, the level of education increases, emotion characteristics increase in individuals, the presence of substance use increases in individuals at any time. and individuals with bipolar disorder had higher emotional expression characteristics than individuals with schizophrenia and psychotic disorder.