Impact of early life stress and 5-httlpr on adulthood stress reactivity: Investigation of changes in cortisol, gene expression and dna methylation
Erken yaşta stres ve 5-httlpr'ın yetişkinlik stres tepkisine etkisi: Kortisol, gen ifadesi ve dna metilasyonundaki değişikliklerin incelenmesi
  1. Tez No: 778879
  2. Yazar: ELİF AYSİMİ DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN CANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: State University of New York at Stony Brook
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Erken Yaşta Stres (EYS) yetişkinlikteki psikopatoloji için önemli bir risk faktörü olarak değerlendirilmekte ve Hipotalamik-Pituiter-Adrenal (HPA) ekseni gibi stres sistemlerindeki bozukluklarla ilişkilendirilmektedir. Son on yıl boyunca, Gen-Çevre Etkileşimleri (GxÇ) alanındaki çalışmalar bu ilişkinin serotonin transporter polimorfizmi (5-HTTLPR) gibi genetik faktörlerden etkilenebileceğini göstermiştir. Bu ilişkiyi inceleyen birçok çalışma olsa da, bu ilişkinin altında yatan biyopsikososyal mekanizmalar henüz net değildir. Bu tezin amacı kortisol reaktivitesi, stresle ilişkili gen ifadesi ve DNA metilasyonu gibi ara fenotipler kullanarak bu mekanizmalardan bazılarını aydınlatmaktır. Stony Brook Üniversitesi ve çevre bölgelerdeki sağlıklı beyaz erkekler anket, yaşam olayları mülakatı, ve Trier Sosyal Stres Testi denen akut psikososyal stres testi içeren bir deneysel seans için çalışmaya davet edilmiştir. Tükürük ve kan örnekleri genotipleme, kortisol, gen ifadesi ve DNA metilasyon analizleri için toplanmıştır. Sonuçlar EYS ve 5-HTTLPR'ın stres testine karşı gösterilen kortisol tepkisi, gen ifadesi ve DNA metilasyonu açısından anlamlı bir etkileşim gösterdiğine işaret etmektedir. Bu sonuçlar, EYS ve 5-HTTLPR'ın farklı ara fenotipler üzerinden yetişkinlikteki stres reaktivitesini etkilediğini destekleyecek bulgular sağlamaktadır. Farklı cinsiyet, etnik köken ve klinik grupları içerecek şekilde yapılacak ilerdeki çalışmalar bu bulguları tamamlayıcı nitelikte olacak olup, davranışsal ve farmakolojik müdahalelerin önünü açacaktır.
Özet (Çeviri)
Early life stress (ELS) is considered one of the important risk factors for adulthood psychopathology and has been associated with impairments in stress response systems such as the Hypothalamic-Pituitary-Adrenal axis (HPA). Over the last decade, studies on Gene- Environment interactions (GxEs) also suggested moderation of this relationship by genetic factors, such as the serotonin transporter polymorphism (5-HTTLPR). Although there are many studies investigating these associations, the underlying biopsychosocial mechanisms are not yet clear. The aim of this dissertation is to identify some of these mechanisms through the use of intermediate phenotypes such as cortisol reactivity, stress-related gene expression and DNA methylation. Healthy Caucasian men were recruited from the Stony Brook University and surrounding communities for participating in an experimental session that involved completion of questionnaires, a life events interview and an acute psychosocial stress paradigm called the Trier Social Stress Test (TSST). Saliva and blood samples were collected for genotyping, cortisol, gene expression and DNA methylation analyses. Results indicate an interaction between ELS and 5-HTTLPR on cortisol reactivity to the TSST as well as differential expression and DNA methylation of the candidate genes. These results provide evidence for the impact of ELS and 5-HTTLPR on different intermediate phenotypes leading to altered stress reactivity in adulthood. Future studies with different gender, ethnicity and clinical groups would complement the results of this study and open up possibilities for behavioral and pharmacological interventions.