Kur'ân'da vech kavramı
The concept vech in the Qur'an
- Tez No: 778907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tefsir Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Vech kavramı, Kur'ân-ı Kerîm'de bir yönüyle müteşâbih, diğer yönüyle ise antropomorfik (insan biçimli) bir ifade olarak karşımıza çıkmaktadır. Kavram üzerinde bizi çalışma yapmaya sevk eden saik, Arap dilinde vech kavramının, birçok manaya delâletinin bulunması ve Kur'ân-ı Kerîm'de geçtiği yerlerde üzerinde muhtelif görüşlerin serdedilmiş olmasıdır. İlk dönem vücûh ve nezâir türü eserler incelendiğinde, vech kavramına yüklenen anlamların birbirlerinden farklı olduğu görülmektedir. Vech kavramını semantik olarak incelediğimizde, kavramın en temel anlamının insan yüzü olduğunu ve bu anlamının yanında bazı mecaz ve yan anlamlarının da olduğunu gözlemledik. Bu mülahazalardan hareketle çalışılan bu tezde,“vech”kavramının semantik analizi yapılarak, farklı tefsir ekollerinde vech kavramının nasıl ele alındığı incelenmiştir. Vech kavramının Kur'ân-ı Kerim'de kullanıldığı anlamlar, tefsir kaynaklarından tespit edilmeye çalışılmıştır. Kur'ân-ı Kerîm'in vech kavramıyla muhataplarına verdiği evrensel mesajlar, âyetler ekseninde tefsir literatüründen yararlanılarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The consept ''Vech'' is a term that is used in Al-Quran Al-Karim and it has both mutashabih and anthropomorphic connotations. We have decided to work on this term because it is polysemous and there are various interpretations of the verses including Vech. Al-Wujuh Wa Al-Nazair books of the first centuries show that there are different meanings and explanations for Vech. When we analyze it semantically, we find out that its basic meaning is ''human face'' but it has some metaphorical meanings and connotations as well. Therefore, this study analyzes the concept of Vech semantically and its meanings in different tafsir schools are studied. Its various meanings used in Al-Quran Al-Karim have been identified by focusing on tafsir books. Universal messages of Al-Quran Al-Karim that is delivered by the concept of Vech has been explained according to the tafsir literature on related verses.