Searching for a correlation between the clinical progression of alzheimer's disease patients and miRNAs as potential biomarkers
Alzheimer hastalarının klinik ilerlemesi ile potansiyel biyobelirteçler olarak miRNA'lar arasında bir korelasyon
  1. Tez No: 778908
  2. Yazar: ZAHRAA TAHSEEN MOHAMMED ALI KAHIYAH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OZANSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Alzheimer hastalığı en yaygın nörodejeneratif hastalıktır, kişi günlük ihtiyaçlarını karşılayamayacak hale gelene kadar ilerleyici biliş düşüşü ile karakterizedir ve bu nedenle bir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilir.Eksozomlar, çapı yaklaşık 40-100 nm olan küçük hücre dışı veziküllerdir ve dokunun fizyolojik ve patolojik durumunda, özellikle merkezi sinir sisteminde hücresel iletişimde önemli bir role sahiptir. Birçok çalışma, exosomal miRNA'ların insan vücudundaki patolojik değişiklikleri yansıtan güvenilir bir biyobelirteç olma potansiyelini göstermiştir. Birçok çalışma Alzheimer hastalığı için protentional miRNA biyobelirteçleri önerirken biz Alzheimer hastalığı ile ilgili genleri hedefleyen en belirgin, deneysel olarak doğrulanmış dolaşımdaki miRNA'ları tespit etmek için iki yaklaşımla (literatür taraması ve veri tabanı madenciliği) sistematik bir çalışma yapmayı düşündük. hsa-miR-375, hsa-miR-107, hsa-miR-193b ve hsa-miR-29c üç farklı grupta: kontrol, hafif bilişsel bozukluk ve Alzheimer hasta. sonuç olarak, qRT-PCR sonucumuz, hsa-miR-375, hsa-miR-107 ve hsa-miR-29c'nin AD biyobelirteçleri olarak kabul edilme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is the most common neurodegenerative disease, it's characterized by progressive cognition decline until the individual is unable to perform his daily needs, and for that, it's considered a public health issue. Exosomes are small extracellular vesicles having an essential role in cellular communication in tissue's physiological and pathological state, particularly the central nervous system (CNS). Many studies showed the potential of exosomal miRNAs as a reliable biomarker reflecting pathological changes in the human body. We considered a systematic study to detect the most prominent, experimentally validated circulating miRNAs that target genes related to AD in our study, we observed the expression of hsa-miR-375, hsa-miR-107, hsa-miR-193b and hsa-miR-29c in three different groups: control, MCI, and AD. Our RT-qPCR result suggests that hsa-miR-375, hsa-miR-107, and hsa-miR-29c has the potential to be considered AD biomarker.