Çatışma yönetiminde kontrol metodu: İsrail örneği
Control method in conflict management: The case of Israel
  1. Tez No: 778906
  2. Yazar: RINDI ŞİLAN KARAGÖL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR ERKEM GÜLBOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Farklı etnik kimliklere sahip toplumlarda farklılıkların nasıl bir arada yaşayacakları ulus devletlerin sorunu haline gelmiştir. Çatışma yönetiminde farklılıkları yönetmeye dair metotlar ve farklılıkları ortadan kaldırmaya dair metotlar bulunmaktadır. Bu metotlar arasında“kontrol”farklılıkları yönetmek için kullanılan bir metottur. Ian Lustick'in ilk defa bir metot olarak ele aldığı kontrol, farklılıkları yönetmek amacı ile geliştirilmiştir. Bu metodun ne kadar işlevsel olduğu İsrail'de yaşayan Araplar özelinde bu çalışmada değerlendirilmiştir. İsrail Devleti'nin Filistin topraklarında kuruluşu ile neredeyse bir yüzyıldır Araplar ve Yahudiler arasında devam eden çatışmada binlerce kişi yaralanmış veya hayatını kaybetmiştir. Tarihsel süreçte Filistin toplumu ve İsrail Devleti ile olan çatışmalar 1948 yılında İsrail sınırlarında kalan Arap vatandaşların ve ilerleyen yıllarda oturma izni alan Arapların Filistinli kimliği ve İsrailli kimliği arasında seçim yapmalarına neden olmuştur. Bu nedenle İsrail'in kendi sınırları içerisinde olmayan Filistinlilere karşı tutumu İsrail'in iç dinamikleri üzerinde de etkili olmuştur. İsrail'in semboller, kamusal alanda uygulanan politikalar, siyasal alanda Arapların temsiliyeti ve ayrımcı yasalar aracılığıyla, İsrail içinde yaşayan Araplar üzerinde kontrol metodunu ne derece ve ne şekillerde uygulamakta olduğu bu tez kapsamında ele alınmaktadır. Bu uygulamalar, kontrol teorilerinin iddia ettiğinin aksine İsrail'de yaşayan Arap ve Yahudi gruplar arasında süregelen çatışmayı dindirememiş, İsrail toplumunda ise istikrarı zedelemiştir. Özellikle“Vatandaşlık ve İsrail'e Giriş Yasası”ve“Ulus Devlet Yasası”azınlıklara karşı devletin Yahudi karakterinin korunması adına verilen gittikçe şiddetlenen çabayı göstermektedir. Tezin en önemli bulgusu olarak, kalıcı bir barış sağlanamadığı için İsrail'in Filistinli Arapları sistematik olarak dışlanmaya maruz bıraktığı iddiası savunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The coexistance of groups with different ethnic identities has become the problem of nation states. In conflict management, there are methods for managing differences and methods for eliminating differences.“Control”, first considered as a method to manage differences by Ian Lustick, was developed to adress these differences. The performance of this method has been evaluated in this study specifically for the Arabic people living in Israel. Since the establishment of the State of Israel in Palestinian territories, thousands of people were injured or lost their lives in the ongoing conflict between Arabic and Jewish people for almost a century. In the historical process, the conflicts with the Palestinian society and the State of Israel have caused the Arab citizens who stayed in the borders of Israel at 1948 and the Arabic individuals who got a residence permit in the following years to choose between the Palestinian identity and the Israeli identity. As a consequence, Israel's attitude towards Palestinians who are not within its borders has also had an impact on Israel's internal dynamics. Within the scope of this thesis, Israel's symbols, the policies implemented in the public sphere, the representation of the Arabic people in the political arena and the extent and manners through which the method of control are applied to the Arabic people living in Israel through discriminatory laws are discussed. Contrary to what control theories claim, these practices could not alleviate the ongoing conflict between Arab and Jewish groups living in Israel and damaged the stability of Israeli society. In particular, the“Citizenship and Entry into Israel Law”and the“Nation-State Law”show the increasingly intense effort to protect the Jewish character of the state against minorities. The claim that Israel systematically excludes Palestinian Arabs because a lasting peace could not be achieved will be defended as the main finding of this thesis.