The Effect of a Computer Based Story on 6th Grade Students' Mathematics Word Problem Solving Achievement
Bilgisayar Destekli Bir Hikâyenin 6. Sınıf Öğrencilerinin Sözel Matematik Problemlerini Çözme Başarıları Üzerindeki Etkisi
- Tez No: 778930
- Danışmanlar: PROF. DR. CHARLES KINZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Columbia University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Öğretim Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgisayar tabanlı bir hikayenin altıncı sınıf öğrencilerinin matematik problem çözme başarılarına etkisini incelemektir. Problemler, bilgisayarda sunulan bir hikayeye yerleştirilmiş ve ardından kağıt üzerinde bir hikayeyle ve problemleri tipik, izole kelime problemleri olarak sunan bir ortam ile karşılaştırılmıştır. Araştırmaya Erzurum ilindeki iki devlet ortaokulunda öğrenim gören 128 altıncı sınıf öğrencisi (77 erkek, 51 kız) katılmıştır. Tüm katılımcılar, öğrencilerin uygulama öncesi problem çözme başarı düzeylerini belirlemek için kullanılan sözel matematik problem çözme testini tamamlamıştır. Buna ek olarak, katılımcılar, okuma becerilerini değerlendirmek için kullanılan bir okuduğunu anlama ön testini tamamlamış ve sonuçta örneklem içinde yüksek ve düşük seviyeli okuyucular olarak sınıflandırılmıştır. Daha sonra yüksek ve düşük seviyedeki okuyucular, aynı sözel matematik problemlerini çözdükleri deney gruplarından birine rastgele atanmıştır: bilgisayar-hikaye, kağıt-hikaye ve izole kelime problemleri (hikaye dışı). Uygulamalar tamamladıktan sonra, tüm öğrenciler deney sonrası bir testte sözel matematik problemlerini çözmüşlerdir. Ek olarak, hikaye uygulamalarındaki (bilgisayar-hikaye ve kağıt-hikaye) öğrenciler, hikayeyi anlamalarını değerlendirmek için kullanılan bir hikayeyi anlama son testini tamamlamışlardır. Öğrencilerin deney gruplarındaki başarılarını analiz etmek için tek yönlü kovaryans analizi (ANCOVA) ve çift yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Sonuçlar, bilgisayar hikayesi uygulamasındaki öğrencilerin, kağıt hikaye ve izole kelime problemleri uygulamasındaki öğrencilere göre önemli ölçüde daha yüksek problem çözme başarı puanlarına sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca bilgisayar ortamında sunulduğunda hikâyenin hikâye dışı işleme göre anlamlı derecede daha etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca, hem yüksek hem de düşük seviyedeki okuyucular, izole kelime problemlerine kıyasla bilgisayar hikayesinde önemli ölçüde daha yüksek problem çözme başarı puanları kazanmıştır. Sonuçlar ayrıca, bilgisayar öyküsünün yüksek seviyedeki okuyucuların problem çözme uygulamaları üzerinde, düşük seviyedeki okuyucuların problem çözme uygulamalarına göre daha etkili olduğunu ve yüksek seviyedeki okuyucuların bilgisayarda problem çözme uygulamaları sırasında problem çözme başarı düzeylerinin önemli ölçüde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Hikaye uygulamasındaki yüksek okuma seviyesindeki öğrencilerin başarıları diğer iki uygulamaya göre daha yüksek olmuştur. Bağlantılı öğretim teorisi, eğitimciler ve gelecekteki çalışmalar için çıkarımlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of a computer-based story on sixth grade students' mathematics word problem solving achievement. Problems were embedded in a story presented on a computer, and then compared to a paper-based story and to a condition that presented the problems as typical, isolated words problems. One hundred and twenty eight sixth grade students (77 male, 51 female) from two public middle schools in the city of Erzurum, Turkey, participated in this study. All participants completed mathematics word problem solving test which was used to determine students' pre-treatment level of problem solving achievement. In addition, the participants completed a reading comprehension pretest which was used to assess their reading abilities, ultimately categorizing them as high and low readers within the sample. High and low readers were then randomly assigned to one of the treatment groups in which they solved the same mathematics word problems: computer-story, paper-story and isolated word problems (non-story). After completing the treatments, all students solved mathematics word problems on a post-treatment test. Additionally, students in the story treatments (computer-story and paper-story) completed a story comprehension posttest that was used to evaluate their story comprehension. A one-way analysis of covariance, ANCOVA, and a two-way analysis of variance, ANOVA, were used to analyze students' achievement in the treatment groups. The results suggest that students in the computer story treatment had significantly higher problem solving achievement scores than students in the paper story and isolated word problems treatments. In addition, the story was found to be significantly more effective than the non-story treatment when it was presented on computer. Moreover, both high and low readers gained significantly higher problem solving achievement scores in the computer story vs. the isolated word problems treatment. The results also suggest that the computer story was more effective on high readers' problem solving practices than on the low readers' during their problem solving practices, and high readers' word problem solving achievement levels were significantly higher during their problem solving practices in the computer story treatment than in the other two treatments. Implications for anchored instruction theory, educators, and future studies are provided.